Çıban Nedir ? Hangi Sebeplerden Ortaya Çıkar ?

Çıban Nedir ? Hangi Sebeplerden Ortaya Çıkar ?

Vücudumuzun çok değişik bölgelerinde çıbanlar oluşabiliyor. Pekala, vücudumuzun değişik bölgelerinde çıkmış olan çıbanların türlü hastalıkların habercisi olduğunu şimdiye kadar biliyor muydunuz?

Çıban, vücutta deri yüzeyinde oluşan genelde sırtta, kolda ve kasıkta meydana gelen oluşumlardır. Normalde çıbanlar, tehlikeli olmasa da tedavi edilmediklerinde tehlikeli bir hal alabilir.

Genellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ortaya çıkan çıbanlar, bazen ciddi hastalıkların habercisi olabilir. 

Çıban Gözde Çıkarsa ?

Halk arasında ‘’arpacık’’ diye adlandırılan bu hastalığın en büyük sebebi ciddi bir boyuta ulaşan A vitamini yetersizliğidir.

Cildi kuru ve egzamaya yatkın olanlarda göz çıbanı daha fazla oluşum gösterir. Bir hafta geçtiği halde iyileşmeyen itdirseği için kesinlikle uzman bir doktora danışılması  gerekir.

Peki Çıban Makatta Çıkarsa ?

Bu tür çıbanlar erkekte bayanlara oranla daha sık görülmektedir. Makat bölgesinde çıkan çıban, % 90 oranında makat kanalının salgı bezindeki tıkanma ve iltihaplanma sonucunda gelişir. % 10 kadarı kalın barsak iltihaplarında, aşırı ishal durumundan dolayı meydana gelmektedir.

Dolayısı ile makat bölgesinde çıkan çıban, ciddi bağırsak enfeksiyonlarının var olduğunu gösterebilir.

Kalçada sürekli olarak çıkan çıban diyabet habercisi olabilir. Tipik bir görünümü olduğundan gözle görülebilir. Kişide kaşıntılı hastalıkların olması, aşırı kilolu olma, diyabet ve kanser tedavisi almış olan hastalarda daha sık görülmektedir.

Kalçada çıkan çıbana katiyetle dokunulmamalıdır. 

Sürekli kaybolup tekrarlıyorsa muhakkak uzman bir doktora başvurumalıdır.

Koltuk Altında Çıkan Çıban 

Koltuk altında çıkan çıban, bedenin her yerinde çıkabilen iltihaplı lezyonlardır. Bu tür çıbanlar genelde yağ bezelerindeki iltihaplanma sebebiyle kendini gösterir. 

Tedavi edilmezse bulaşıcı bir hal alır ve bedenin bağ dokularına yayılım gösterir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.