Burun Neden Kanar?

Burun Neden Kanar?

Zaman zaman hepimizin başına gelir burun kanaması.Bazen pekte ciddiye almayız bu ufak tefek olan kanamayı.Fakat tekrarlayan bir burun kanamanız varsa veya fazla miktarda burun kanamanız oluyorsa mutlaka bir doktora görünmeyi ihmal etmeyin.Burun kanamasının görüldüğü yaşlar genelde çocuk yaşlardır.Çocuklarımızda daha fazla rastlarız burun kanamalarına böyle bir durumda mutlaka doktora başvurun.İhmale gelmeyecek sonuçları olabilir bu basit dediğimiz kanamaların.

Burun kanaması her mevsim görülebilir fakat en fazla yaz aylarında sıcakların artması sebebiyle daha sık görülmeye başlanan burun kanamalarının, kişiyi endişelendirdiğini fakat bu durumun çoğunlukla ciddi bir hastalık belirtisi olmadığını belirten Dr. Kocagözoğlu, burun kanamalarının ön ve arka burun kanamaları olarak iki farklı türde ayrıldığını ifade etti. Ön burun kanamalarının çoğunun sıcak ve kuru havalardan kaynakladığını ve hastalık belirtisi olmadığını anlatan Dr. Kocagözoğlu, arka burun kanamalarının altında yatan nedenlerin başında tansiyon yüksekliğinin geldiğini kaydetti. 

ÇOCUKLARDA SIK GÖRÜLÜYOR

Burun kanamalarına en çok çocuklarda rastlandığını anımsatan Op. Dr. Murat “Burun kanamalarına çocuklarda daha sık rastlanır ve aileler oldukça endişelenirler. Ancak çocuklarda bu durumun önemli bir hastalığın ilk belirtisi olması oldukça nadirdir. Bu kanamalar genelde burnun ön tarafında, damarca zengin olan bölgeden kaynaklanır. Sıcak havada kuruyan bu bölgenin damarları kolayca çatlayıp kanayabilir. Kanama genelde kendiliğinden veya basit müdahalelerle durur. Kanayan bölgenin üzeri kabuklanır. Bu kabuk, burunu temizlerken ya da çocuğun rahatsızlık duyup eli ile dokunması ile kalkar ve kanama tekrar başlar. Çözüm kanayan bölgeyi uygun kremlerle yumuşatmak ve tekrar kanamadan iyileşmesini sağlamaktır.” dedi. 

YETİŞKİNLERDE YÜKSEK TANSİYONA DİKKAT

Yetişkinlerde Orta ve ileri yaşlarda görülen burun kanamalarının ise daha tehlikeli olabileceğinin altını çizen Op. Dr. Murat “Orta ve ileri yaşta görülen kanamaların bir bölümü arka kısmından kaynaklanabilir. Altta yatan neden genellikle tansiyon yüksekliğidir ve bu durumda kanama daha şiddetlidir. Ayrıca bir kısım hastada aspirin gibi çeşitli kan sulandırıcı ilaçların kullanımı kanamanın durmasını güçleştirir. Bu tür kanamalar hekim müdahalesi gerektirir.” şeklinde konuştu.

 

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.