Bronşit Nedir?Belirtileri nelerdir?

Bronşit Nedir?Belirtileri nelerdir?

Bronşit genelde bebeklerde ve çocuklarda sık görülmektedir.Çok kuvvetli soğukalgınlığı sonucunda,akciğer bronşlarının iltihaplanması ile meydana gelen bir hastalıktır. Soluk borusunun akciğerlere giden iki kolunun da her birine bronş denmektedir. Bronşlar akciğerlerin içerisinde bronşcuk denen daha küçük iki kola ayrılmışlardır. Bu iki kol ise zardan meydana gelmiş hava kesecikleri ile son bulmaktadır. Bu bronşların çevresinde kılcal bir ağ tabakası bulunur. Bu keseler o kadar küçüktür ki yalnızca mikroskop yardımı ile görülmeleri mümkün olmaktadır. Bunların sayıları milyonları geçer ayrıca milyarlarcadır. Şiddetli olarak üşütmek ya da grip olmak boğmaca tifo ve benzeri hastalıklar bu bronşların iltihaplanmasına sebep olmaktadır.  Zaten hastalıkların birçoğu kış aylarında görülmektedir bunun sebebi ise insanların kendilerine dikkat etmemeleri ve soğuğa yakalanmalarıdır. İnsan vücudu çok narin ve bir o kadar hassas bir yapıya sahiptir. Bu nedenle insanların sağlıklı kalmaları ve yaşamlarına devam etmeleri için sağlıklarına âzâmi ehemmiyeti göstermeleri gereklidir.

bronsit

Akut bronşit belirtileri nelerdir?

Bronşitin bir çok belirtisi vardır bunlara örnek olarak soğuk terlemeler gereğinden fazla üşümeler ve boğaz ağrıları örnek gösterilebilir.

Boğaz ağrısı:

Fakat bu belirtiler içinde en önemlisi doğrudan bronşlarla alâkalı olduğundan boğaz ağrıları diyebiliriz. Çünkü bronşlar oldukça hassas yapıdadırlar bu da boğazımıza çok dikkat etmemiz gerektiğini gösterir. Bronşit bulaşıcı bir hastalık deyildir ve ölüm gibi bir tehlikesi yoktur lakin yine de insan yaşamını etkiler.

Bronşitin tedavisi oldukça kolay ve etkilidir. Fakat gene de insan yaşamı çok kıymetli ve önemli olduğundan göz ardı etmemeli ve dikkat etmeliyiz. Günde enaz bir kez de olsa sıcak birşeyler yemeli ya da içmeliyiz. Eğer çok sık bronşit oluyorsak kış aylarında deniz kenarlarından uzak durmamız gerekir

Geçmeyen kuru öksürük:

Bronşitin neden olduğu öksürük bazı durumlarda kuru olmakla birlikte genellikle balgamla birlikte görülür. Bronşit öksürüğü yoğun ve şiddetlidir. Hastanın sık öksürmesi bir süre sonra göğüs bölgesinde ve kasılmalar nedeniyle karın kaslarında ağrıya yol açar. Nadir olarak görülse de öksürüğün şiddeti yüzünde kaburgaların zedelendiği ve hastanın bayıldığı durumlar yaşanmaktadır. Akut bronşite neden olan iltihaplanma tedavi edilse dahi kuru öksürük günlerce ya da haftalarca devam edebilir.

bronşit

Nefes alış verişlerde hırıltı olması:

Akciğerlere hava giriş çıkışını sağlayan boruların (bronşlar) iltihap veya balgam nedeniyle daralması kişinin hırıltılı nefes alıp vermesine yol açar. Aynı nedenden ötürü nefes darlığı yaşanabilir. Balgamın Rengi: Bronşit belirtilerinden biri olan balgam genellikle şeffaftır. Ancak sarı, sarımsı gri ve yeşil renkte olabilir. Çok nadir olarak kanlı olarak görülebilir. Daha çok kronik bronşitte görülen sarı, sarımsı gri ve yeşil balgam zatürree, akciğer apsesi, bronşektazinin bir belirtisi olabilir.

Diğer Belirtiler:

Bronşite yakalanan hasta öksürüğe ve enfeksiyona bağlı olarak halsiz düşebilir. Hafif ateş ve ara ara ürperme yaşanabilir. Bronşların dolu olması ve sürekli öksürük göğüs bölgesinde rahatsızlık hissine ve ağrıya yol açabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.