BÖBREK TAŞININ OLUŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR ?

BÖBREK TAŞININ OLUŞMASININ NEDENLERİ NELERDİR ?

Üreme sisteminin içinde herhangi bir taş oluşumuna ürolitiyazis denir.  En çok taş oluşumu böbreklerde görülür. Erkeklerde daha sık görülür. Böbrek taşı genetik yollarla babadan oğla geçtiği görülür. Bazı maddeler idrarda çok fazla bulunur. Bu maddeler böbrek süzgecinde kalıp dibe çöker ve zamanla bir araya gelip böbrek taşı oluşur. Böbrek taşı idrar yollarıyla atılır. İdrar yollarından atılırken damar tıkanıklıklarına neden olur ve buna bağlı olarak bazı tehlikeler ortaya çıkar. Damar tıkanması sonucunda idrarın çıkışını engeller ve kana karışmasına yol açabilir. Bu gibi bazı tehlikelere neden olabilir.

 

Böbrek taşının oluşmasının nedenleri ve belirtileri

 

Bazı maddelerin idrarda fazla bulunması böbrek taşı oluşumuna neden olur. Bu maddeler ürik asit, kalsiyum gibi maddelerdir.

Bazı hastalıklar, beslenme alışkınlığı böbrek taşının oluşumunda etken bir rol alır. Kola gibi asitli içeceklerin sürekli ve fazla oranda tüketilmesi böbrek taşının ortaya çıkmasına neden olur.

Gut hastalarında böbrek taşına diğer insanlara göre daha fazla rastlanır. Bir kez böbrek taşı düşüren kişide tekrar görülebilir. Böbrek taşı herhangi bir belirti göstermeden bulunabilir. Bu daha çok büyük böbrek taşlarında görülür. Küçük boyuttaki böbrek taşlarında bazı belirtilere rastlanır. Bu belirtilerin nedeni de ebatları küçük olduğundan idrar yollarına düşmesidir. Bu damarla düşmesi ile birçok ağrılara neden olur. Genelde böbrek taşının olduğu kısımlarda nöbetle şiddetli ağrılar olur. Bu ağrılar çok şiddetlidir. Bazı böbrek taşı düşüren bayanlar bu ağrıların doğum sancısından daha ağır olduğunu söylerler. Ama bu ağrılar kişiden kişiye değişebilir. Kiminde şiddetli iken kiminde hafif ağrılar hissedilir. Kiminde de hiç farkına bile varmadan böbrek taşı düşürdüğü görülür. Böbrek taşı damar yolu iltihaplanmalarına da neden olabilir. Bu hastalığın en iyi tarafı görüntüleme yöntemi ile hemen teşhis konabilmesidir.

 

Böbrek taşı tedavisi

 

Böbrek taşı tedavi yöntemleri çeşitlidir. Günümüz teknolojilerinden olan lazer tedavi yöntemidir. Böbrek taşı büyükse lazer ile kırılarak taşın küçük parçacıklar haline gelmesi sağlanır ve hastanın taşı düşürmesi kolaylaştırılır. Eğer taş mesaneye kadar inmişse lazer tedavi uygulanmaz. Damar yolundan girilerek taş alınır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.