Bilgisayar ve telefon ekranlarından yansıyan zararlı ışınlara karşı nasıl korunabiliriz?

Bilgisayar ve telefon ekranlarından yansıyan zararlı ışınlara karşı nasıl korunabiliriz?

Dijital entegrasyonla beraber gerek çocuklarımızın eğitim yaşamında gerekse biz yetişkinlerin iş yaşamında dijital cihazlara maruz kalma süremiz arttı. Bilgisayar başında geçirilen vaktin fiziki etkileri üstüne bilgilendirmek için çalışmalar yapılıyor olsa dahi dijital ekranların yaydığı mavi ışığın zararları göz ardı ediliyor. Mavi ışığa maruz kalma saatleri arttıkça göz yorgunluğu, uyku düzeni bozuklukları, bulanık görme, yoğunlaşma zorluğu, göz kuruluğu ve tahrişi gibi bir çok rahatsızlığın olasılığı da aynı oranda artış gösteriyor. Dijital ekranlara yakın bakmak gözün ön ve arka çapını artırarak miyop hastalığının çocuklarda görülme olasılığını %30’lardan %50’ye çıkardı. Bunun yanı sıra gözün doğrudan retina bölümüne zarar veren mavi ışık, ileri yaşta ortaya çıkan sarı nokta hastalıklarının daha erken yaşlarda ortaya çıkmasına neden oluyor.

Çocuklarınızın gözünü dinlendirin
Çocukların ekranlara sürekli yakından bakması ile ortaya çıkan miyop riskini enaza indirmek için ailelerin gerekli önlemleri alması büyük önem taşıyor. Dijital ekranlara maruz kalma saatlerinin kontrol altına alınması ve sıklıkla dışarıya çıkarılması gerekiyor. Ebeveynlerin, çocuklarının gözlerindeki sorun ve değişimlere dikkat etmeleri ve doğru zamanda muayeneye yönlendirmeleri, görme yetisinin bozulmaması açısından oldukça önemli.

Gözlerde oluşabilecek yanma, kaşıntı, yorgunluk, odak dağınıklığı, bulanık ya da çift görme ve baş ağrıları, dijital ekranlara fazla bakma nedeniyle oluşabilecek rahatsızlıkların teşhisi açısından önemli belirtilerdir. Çocukların, dijital ekranlar başında geçirdiği zamanın da kontrol altına tutulması önemli. Her 20 dakikalık süreçte, 20 saniyelik aralar vererek 20 metre uzağa bakmalı ve gözlerini dinlendirmesi konusunda da çocukların teşvik edilmesi gerekiyor. Ayrıca bilgisayar masalarının kendi boylarına göre ayarlanmış olması, odanın aydınlatması ve ekran ile aralarındaki mesafenin doğru ayarlanması gibi ergonomik etkenler de göz problemlerinin oluşmasını engellemeye yardımcı olacaktır.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.