BEL FITIĞI VE TEDAVİSİ

 Bel fıtığının görüldüğü kişilerde; erişkinlerin %80’i hayatlarının bir döneminde en az bir kez bel bölgesindeki ağrıdan yakınmaktadır. Bel fıtığı, genelde 30- 60 yaş arasındaki erişkin grupta sık görülmesine rağmen, hemen her yaşta ortaya çıkabilir. Bel fıtığının özellikle görüldüğü bir gruptan ziyade, bel fıtığına yol açabilecek risk faktörlerinden söz edilmelidir.

 Bel fıtığınının oluşmasını sağlayacak durumlar;

  1. Obezite
  2. Aşırı kilo almak
  3. Hareketsizlik
  4. Spordan uzak bir yaşam sürmek
  5. Sigara kullanmak

Ayrıca bel fıtığının tanımı yapacak olursak; bel fıtığı oluşum olarak omurgalarımızda bulunan ve disk adı verilen kıkırdakların genel olarak yerlerinden çıkarak veya öne doğru kayarak ilerlemesi sonucu, belimizden geçen ve bacaklarımıza giden sinirlere yapmış olduğu basınç ile oluşur.

bel-fitigi

 Bel fıtığından sakınmak için yapılması gerekenler;

Yerdeki cisimleri dizleri kırmadan eğilerek kaldırmak, dizleri kırmadan ağır nesneleri itmek ve çekmek, omuz üstüne yük kaldırmak ve yukarı doğru uzanmak, masa başında uzun süre bel desteği olmaksızın çalışmak, elde uzun mesafelerde ağır yük taşımak bel fıtığını davet edici olaylardır. Aynı biçimde düzenli egzersiz yapmak da bel fıtığının önlenmesinde son derece yararlıdır. Tüm önlemlere karşın bel fıtığı gelişebilir. Bu durumda başvurulacak bir beyin ve sinir cerrahının önerilerine dikkat edilmelidir. Ayrıca;

1.Çalışma alanınız genel olarak oturarak masabaşı olarak çalıyorsanız bel fıtığı olma riskiniz yüksektir. Bundan dolayı gün içinde çalışırken imkan buldukça kalkarak dolaşmaya çalışın. Bu  yürüyüşü her yarım saatte bir yerinizden kalkarak mesafe hiç önemli değil ufak bir yürüyüş yaparak geri oturabilirsiniz.

2.Bel fıtığı hastalığı diğer bir oluşumu soğuk ortamlarda bulunan insanlarda gerçekleşme riski yüksektir. Bundan dolayı, çalışma ortamınız veya yaşam alanınız soğuk ise, kesinlikle bel kısımını korumalısınız. Beliniz özellikle arka kısımda bacak ile bel arasını sıcak tutmaya çalışın.

3.Bel fıtığı bir diğer görülme riski yüksek olanlar ağır kaldırmalardan kaynaklanır. Çalışma  şartlarınızdan dolayı mecbur iseniz size kesinlikle işi bırakın diyemeyiz. Ama yük kaldırma işleminde dikkat ettiğiniz takdirde riski azaltabilirsiniz. Kaldıracağınız yüklü olan malzemeler yerden alıyorsanız, direk eğilerek almayın. Hafif oturmuş şeklinde bir pozisyon alarak kaldırın. Belinizi ve bacaklarınızı kırarak kaldırın. Raf veya yüksek yerlere kaldırdığınız ağırlıkları dizecek ve yerleştirecek iseniz, ayaklarınızın altına kesinlikle tabure veya başka yardımcı eşya koyarak işleminizi gerçekleştirin.

 Tedavi süreci;

Doktorunuz tarafından tedavi süreci belirlenir. Bu belirlemeye göre program hazırlanır. Bel fıtığının seviyesine göre sırasıyla; ilaç, fizik ve cerrahi tedavileri gerçekleşir. İlk olarak ilerlememiş bel fıtıklarında ilaç tedavisi gerçekleşir. Diğer bir aşama ise fizik tedavidir. Fizik tedavilerde yaptırılan egzersizler ile disk adı verilen kıkırdağın çıkması ile bacaklara yapmış olduğu basıncı minumum seviyeye çekmeye çalışılır. Fizik tedavi süreci periyodik bir şekilde ilerler ve zaman olarak doktor belirler. Cerrahi tedavi ise; kıkırdaklarda bulunan diskin kırılması ile gerçekleşir. Bundan dolayı kırılan diskin alınması veya onarılması ile sinirlere yapılan basınç önlenir.

En son çare olarak cerrahi müdahale vardır. Bu müdahale diğer aşamaların sonuç vermemesi durumda ortaya çıkar. Eğer ameliyat olunmaz ise bel fıtığı dahada ilerleyebilir. Bu daha kötü sonuçların ortaya çıkması demektir.

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.