Basurdan Kurtulmanın Yolları Var !

Basurdan Kurtulmanın Yolları Var !

Basur hastalığı insanın yaşamı için ciddi bir şekilde sorun teşkil etmektedir. Basur olan bir kişinin normal yaşamına devam ederken birden bu sorunla karşılaştığı bilinir.

Yediğimiz yiyeceklerin bunun için çok büyük bir katkısı olduğu da gerçektir. Özellikle sürekli olarak kabız olan insanlarda Basur meydana gelebiliyor. Mevcutta basuru olan bir kişinin acı yiyecekleri tüketmesiyse tam bir felaket diyebiliriz.

Aşırı derecede ilerlemiş bir basuru minimuma indirmek, onun verdiği acıyı hissetmemek için acı yiyecekler tüketilmemelidir. Doktor kontrolünde verilen diyet niteliği taşıyan yiyecekleri tüketmek gerekir. Kesinlikle ilerlemiş vakaların önüne geçmek için acı tüketilmemelidir. Acı yemenin yanı sıra ağır eşyalar kaldırmak ta basuru tetiklemektedir.

Halk arasında basur, tıp adı ile Hemoroid ilk kez ortaya çıkmış ise bunu hekimin vereceği krem veya haplar ile iyileştirmekte mümkün olacaktır. Ancak kanamalı bir hale gelen hemoroid var ise, kesinlikle doktor kontrolü gerektirmektedir.

Hemoroid ikiye ayrılmaktadır. Makat bölgesinin iç kısımda olan ve makat bölgesinin dışına sarkmış olanı mevcuttur. Tanısı çok kolaydır. Bunun için özel olarak eğitim almış prof. Doktorların bunu çok kısa bir muayeneyle teşhisi koyması mümkündür.

Basur olmuş bir kişi şayet doktorunu dinlemeyip çok acı tüketiyor ise, kendisine bu konuda bakmıyor ise,  bazı vakitlerde kendi başının çaresine bakması gerekiyor. Çok acı çeken birisi için tavsiye edilerimiz arasında, bir leğene soğuk değil, çok ılıkta değil, su koyarak hemoroid olan bölgenizi suyun içine denk getirecek şekilde 15-20 dakika kadar oturmanız sizin için büyük bir rahatlama olacaktır.

”Bende hemoroid yok olacağını da düşünmüyorum” diyenler için bazı tavsiyelerimiz olacak. Fazla veya uzun süreli oturmanız, sürekli yiyeceklerde kabız yapacak türden beslenmeniz, tuvalette uzun süre kalmanız, ıkınarak dışkınızı yapıyor iseniz sizin hemoroid olmanızı sağlayabilir.

Basur günlük hayatı etkileyen bir hastalıktır. O yüzden gerekli tedbirleri mutlaka alın. Basurun önüne geçin. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.