BADEMCİK İLTİHABI HAKKINDA BİLİNMESİ GERENLER

BADEMCİK İLTİHABI HAKKINDA BİLİNMESİ GERENLER

Bademcik İltihabı ve Faranjit Hangi Mevsimlerde Daha Çok Gözükür?

Faranjit ve bademcik iltihabı, kış mevsiminde diğer mevsimlere kıyasla daha çok rastladığımız hastalıkların başında gelmektedir.  Bulaşıcı olabilen ve toplu ortamlarda çok zaman harcayanların tehlike altında olduğu bu hastalıklar, bedenin vücut direncinde güç kaybına neden olarak kişinin sağlığını tehdit eden oldukça önemli bir problemdir.  


Bademcik Nedir? 

Bademcikler ağzımızın içerisinde boğazın her iki tarafında bulunan lenfoid dokulara verilen isimdir. Bademcikler bedenin bağışıklığının bir öğesidirler. Bunlar bedene giren mikrop ve bakteri benzeri hasta edici maddelerin yakalanmasını ve mikrop ve bakteriler ile savaşmak için antikor olarak ifade edilen maddelerin oluşmasını sağlayan mekanizmadır.  

Bademcikler Ne  işe Yarar?

Bademcik mikropları engelleyen bir sisteme sahiptir . Bademcik tıbbi literatüründe tonsil olarak ifade edilir. Ağız içerisinde solunum yolunun başlangıcında bulunan, her iki tarafta birer adet bulunan, bedenin bağışıklık sistemine ait organlardır. Bu organlar, virüs ve bakterilerin (mikropların) ilk etapta tutulduğu yerdir. Bağışıklık sisteminin azalması durumunda bademcik (tonsil) tarafından tutulan virüs ve bakteriler, bademcikler tarafından yok edilemez ve bademcikleri hasta eder. 

Bademcik iltihabı bedenimizi güçsüz hale getirecek bulgular veriyor 

Bademcikler iltihaplandığı zaman, mikroplara ait toksinlerin kana karışmasının akabinde bedende bir takım bulgular görülür. Bu bulgular; 

1- Ateşlenme, 
2- Boğazda ağrı, 
3- Halsiz düşme, 
4- Bedenimizde ki yoğun kas ağrıları
5- iştah kaybı
6- Ağızda tat bozukluğu
7- Kötü ağız kokusu 

Bademcik İltihabı Bağışıklık sistemi azaldığında ortaya çıkıyor 

Bademciklerin iltihaplanması çoğu zaman; 

1- Bağışıklık sisteminin azalması, 
2- Yorgunluk
3- Aşırı fiziki aktiviteler
4- Uykusuz kalma, 
5- Dengesiz ve yetersiz beslenme gibi hallerde görülür. 

Bu gibi hallerde, bedende zararı olmayan fırsatçı bakteriler enfeksiyona neden olur. 

Bunun yanında enfeksiyon bulaşmış bir insandan de direkt temas ile damlacık enfeksiyonu olarak ifade edilen biçimde kolayca bulaşabilir. Bulaşma şekli, çoğu vakit eller vasıtasıyla olur. Hasta insanların ellerine temas  hastalık bulaşır. 

Tedavide istirahat ve bol sıvı alımı şart 

Bademcik tedavisi, bedenin bağışıklık sistemini kuvvetlendirmekle başlar. Bunun için :

1- İstirahat etmek birinci şarttır, 
2- Yeterli sıvı alımı
3- Yeterli beslenme en önemli üç şarttır. 

Ateşlenme Durumunda Ne Yapalım? 

Ateş olduğunda ılık suyla  banyo yapmak , bedene alkollü içecek ve soğuk suyla ıslatılmış pamuk ve kompreslerin uygulanması işe yarayacaktır. Bunlar yeterli bulunmazsa, ateş düşürücü ilaçlar kullanmak mümkün. Bakteriyel enfeksiyon hastalıklarında antibiyotik tedavi süreci gerekebilir. Hastalığın  ağır olduğu bademciklerin fazla iltihapla şişmesi, havayolunu kapaması sonucu ağızdan beslenmenin zor olduğu durumlar olabilir. Bu gibi hallerde hastaneye yatılması, serum ve antibiyotik tedavisi yapılması gerekebilir. 

Bademcikte cerrahi operasyon ne vakit gerekir? 

Bedenin savunma organı olan bademcikler sıklıkla enfeksiyona maruz kalıyorsa, mikropların yerleştiği, koruma fonksiyonu kaybeden bir organ durumuna gelir. Bağışıklık sisteminin azaldığı her anda iltihaplanır ve bedende çoğu organın hasta olmasına neden olabilir. 

1- Bademcikte çoğalan mikroplar eklemlere yayılarak eklem Romatizmasına, 
2- Böbreklere yayılarak böbrek iltihaplarına, 
3- En tehlikeli durum olarak da kalp kapakçıklarına ve zarına yayılarak kalp iltihabına neden olabilir.  

Bu tehlikelerden dolayı yılda 5-6 defadan fazla bademciklerin iltihaplanması durumunda hasta olanlara cerrahi operasyon tavsiye edilir. 

Çocuklarda Bademcik Ameliyatı Tavsiye Edilir mi? 

Çocuklarda da çoğu vakit 3 yaşın altında cerrahi operasyon tavsiye edilmemektedir. Fakat sık bademcik enfeksiyonu geçirme hali varsa, ayrıca bademciklerin fazla büyümesine bağlı olarak horuldama, uyku durumunda  nefes kesilmesi gibi uyku apnesi hastalığı belirtileri varsa, 3 yaşın altında da cerrahi operasyon yapılabilir. Fakat çoğu vakit 3 yaş, cerrahi operasyon için alt sınır kabul edilir. 


Bademciklerin Alınması Vücut Direncini Zayıflatır mı? 

Bademcikler alındığı vakit vücut direnci zayıflamaz 

Bademcikler alındığı zaman, bedenin bağışıklık sistemi zayıflamaz. Yapılan bilimsel araştırmalarla bu durum ispatlanmıştır. Savunma sistemine ait hormonlarda hiçbir azalma meydana gelmez. Üst solunum yolunda, Waldeyer halkası adı konulan bademcik dokusuna benzer dokular vardır. Bunlar üst solunum yolunu daire biçiminde çevreler. Dil kökünde genizde bademcik dokuları bulunur. Bademcik dokusu alınınca, bunlar görevi kompanze ederek üstlenir ve bedende bademciklerin yokluğu farkedilmez. 

Bademcikler Tamami ile Alındığında Yeniden Büyüme Olur Mu? 

Bademcikler tamamen alınınca tekrar büyümez. Fakat bademcik tamamen alınmazsa, parça bırakılırsa yeniden büyüyebilir.

Farenjit nedir, nasıl meydana gelir? 

Farenjit, bademcik iltihabından farklı bir durum arz eder.  Bademcik iltihabına göre daha hafif bir hastalıktır. Hasta olanlar genelde bademcik iltihabı ile karıştırır ve hekimleri yanlış yönlendirir. Bu nedenden dolayı de gereksiz bademcik operasyonlarına neden olabilirler. Bu gibi hallerde, operasyonun arkasından şikayetler daha çok çoğalır. 

Faranjit Nedir? 

Farenjit, üst yutak alanının (farenks) iltihabıdır. Boğazda yanma, kesilme tarzında sancı, durmadan boğazda gıcık ve takılma hissi meydana gelir. 

Hasta olanlar hiç durmadan bu şikayeti ortadan kaldırmak için, boğazı temizleme ve kazıma hareketi yaparak temizleme işlemi yapar. Sıcak ve soğuk içecekler ile baharlı yiyecekleri alınca sorun artar. 


Faranjit ile Reflü İlişkisi Nedir? 

Tedaviye başlamadan allerji ve reflü rahatsızlıkları de araştırılmalı 

Kimi vakit farenjit, reflü hastalığıyla birlikte görülmektedir. Reflü hastalığı iyileştirilince, farenjit de düzelir. Bu nedenden dolayı, süreğen farenjiti olan kişilerin mide ve yemek borusunu kontrol ettirmeleri, mide kapakçığındaki soruna bağlı reflü hastalığı var ise ilk önce bunu iyileştirmelidir. 

Allerjik bünyelerde de farenjit tablosu kendini gösterebilir. Bunda, yukarıda sayılan bulgulara ek olarak boğazda ve damakta kaşıntı hissi olur. Eğer allerji belirlenirse, önce allerji tedavisi hastalığın tedavisini sağlayabilir. Bunun yanında burun ve sinüslerdeki sorunlara bağlı olarak durmadan ağız solunumu yapmada  da farenjite ortam oluşturur. Farenjit belirtileri olan kişilerin, burun ve sinüslerinin kontrol ettirmelerinde yarar bulunmaktadır. 

1- Farenjit tedavisi hastalığa neden olan burun kemik eğriliği, sinüzit, allerji ve reflü gibi haller var ise bunların iyileştirilmesi ile başlar. 
2- Farenjit iyileştirilmesinde  fazla sıcak ve soğuk, baharlı yiyeceklerden uzak durma tavsiye edilir. 
3- Ayrıca, boğaz kültürüyle bakteri bulunan hastalarda antibiyotik tedavi süreci başlatılır.
4- Bununla beraber boğazı ferahlatıcı pastiller ve ağrı dindirici ilaçlar faydalı olur. 
5- Hastalardan sigara içenlerin bu alışkınlığı terketmeleri hastalığın tedavisine olumlu tesir eder. 
6- Tozlu ve hava kirliliği olan mekanlardan kaçınmak gerekir. 

Faranjit ve bademcik iltihabı en çok el yolu ile bulaşıyor 

Tüm enfeksiyon hastalıklarda en açık bulaşma şekli ellerdir. Yapılan çalışmalarda, el yıkayarak %60-70 oranında enfeksiyon hastalıklarından korunabildiği gösterilmiştir. Hasta insanların salgılarındaki mikroplar ellere bulaşır ve bu şekilde yayılır. Bunun yanında öksürük balgam ve damlacık yolu ile da bulaşabilir. Fakat bu şekilde bulaşma az miktardır. Ayrıca, yeterli istirahat etme ve beslenme de hastalıklardan korunmada ehemmiyet arz eder. El temizlemenin enfeksiyonlarında koruyucu tesiri vardır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.