B12’nin Faydaları…

Vitamin B12’nin En İyi 9 Faydası

Vücudumuz için gerekli olan vitaminler arasında oldukça önemli olan vitamin B12’nin bilmediğiniz faydaları vardır.Vücudumuzun sağlıklı olabilmesi için bu vitamine ihtiyacı vardır ve vücudumuzda vitaminin eksikliği sonucunda bazı hasarlar meydana gelmektedir.

Vitamin B12’nin 9 faydası:

1.Vücutta Enerji Seviyelerinin Korunmasına Yardımcı Olur

B12 vitamini metabolizmada faydalıdır, çünkü karbonhidratları vücuttaki kullanılabilir glikoza dönüştürmek gerekir. Karbonhidrat gıdalardaki glikoz bir enerji biçimi olarak kullanılır, bu nedenle B12 vitamini eksikliğine sahip kişilerin genellikle yorgunluk yaşarlar.B12 vitamini, kaslarınızın kontrat yapmasına yardımcı olan ve sizi yorgun hissetmeden ve koşmadan gününüzü rahatça geçirebilmenizi sağlayan nörotransmitter sinyalleri için de gereklidir.

2. Bellek Kaybını Önler ve Nörodejeneratif Hastalık Riskini Düşürür

Vitamin B12 eksikliği çeşitli nörolojik ve psikiyatrik bozukluklara neden olabilir. Sinir sağlığı ve nörotransmitter sinyalizasyonundaki rolü nedeniyle, B12 vitamini bilişsel işlevleri etkiler ve Alzheimer hastalığı ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıkların riskini azaltmak için kullanılır.

3. Ruh halini Artırır ve Sinir Sisteminin Düzgün Çalışmasına Yardımcı Olur

En fazla araştırılan vitamin B12 faydalarından biri, sinir sisteminin sağlıklı şekilde düzenlenmesine yardımcı olan, depresyon ve anksiyete gibi duygudurum bozukluklarını azaltmak da dahil olmak üzere gerekli olmasıdır. B12 vitamini, folat ile birlikte, SAM adı verilen bileşimi ( S-adenosil metiyonin) üreten tek karbonlu metabolizmanın ana belirleyicisi olarak gereklidir . SAM, stres ve ruh hali düzenlemesi ile uğraşan nörolojik fonksiyon için çok önemlidir.

B12 vitamini öğrenme gibi konsantrasyon ve bilişsel süreçler için gereklidir, bu nedenle vitamin B12 eksikliği odaklanma zorluğu ve dikkat bozuklukları için artmış bir riskle sonuçlanabilir.

4. Kalp Sağlığının Korunmasında Rol Oynar

B12 vitamini kardiyovasküler sağlığa birçok yönden yarar sağlar; bu, kalp hastalığının günümüzde dünyadaki ölümlerin bir numaralı nedeni olduğu gerçeğini göz önüne alarak önemlidir. B12 vitamini,kalp rahatsızlığı için büyük bir risk faktörü olarak görülen yüksek homosistein düzeylerini düşürmeye yardımcı olur. Homosistein bir amino asittir ve kandaki seviyeleri, B12 vitamini de dahil olmak üzere B kompleksi vitaminlerinin kan seviyelerinden etkilenir.

B12 vitamini, kandaki yüksek homosistein seviyelerini düşürerek bir kalp krizi veya inme gibi kalp hastalığına karşı korunmaya yardımcı olur. B12’nin yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon düzeylerini kontrol etmesine yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. B vitaminleri, birisinin atardamarlarda tehlikeli bir plak birikimi yaşadığı aterosklerotik hastalıkları da kontrol edebiliyor.

5. Sağlıklı Ciltler ve Saçlar İçin Gerekli

Vitamin B12 sağlıklı ciltler , saçlar ve tırnaklar için önemlidir, çünkü hücre çoğalmasında önemli bir rol oynamaktadır. B12 vitamini, kızarıklık, kuruluk, iltihaplanma ve akne lekelerini azaltarak cildin sağlıklı olmasını sağlar – sedef hastalığı ve egzama için cilde uygulanabilir. Saç dökülmesini azaltabilir ve saçların daha güçlü olmasına yardımcı olabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.