ASTIM NEDİR VE TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

ASTIM NEDİR VE TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

 Astımın kesin olarak sebebi belli değildir ve bilim insanları tarafından tartışılmaya çok açık bir konudur. Fakat genel olarak kabul gören görüşe göre doğuştan soluk boruları diğer insanlara göre duyarlı bireylerde çevresel koşulların tesiri ile astım hastalığı oluşmaktadır. Eğer kişi zatüre hastalığı geçirmişse astım olma olasılığı oldukça yüksektir. Bu nedenle zatüre olmuş insanların diğer insanlara göre daha çok dikkat etmesi gereklidir.

 Astım hastalığının toplum arasındaki ismi nefes darlığıdır. Astımın esas nedeni bronşların daralması sonucu meydana gelmektedir. Astım hastalığı olan insanlar, astım nöbeti denen rahatsızlığıda geçirebilmektedirler. Bu nedenle astım hastalığı olan insanlara karşı daha dikkatli ve daha duyarlı olmalıyız çünkü astım nöbetlerinin belli bir yeri zamanı yoktur her an her yerde olabilmektedir ve bilinçli bir müdahale gereklidir. 


Astım Nöbeti

 Astım hastalığına yakalanmış kişiler, astım nöbeti denilen bedenin kasılması ve kitlenmesi ile ortaya çıkar. Bu çok ciddi bir vakadır ve bilinçli bir müdahale olmaz ise şayet astım nöbeti geçiren insanı ölüme kadar götürebilir. Bu yüzden insanların olabildiğince duyarlı olması gereklidir ve insanlarımızın bilinçlenmesi açısından ilk yardım tekniklerinin kurslar eşliğinde öğretilmesi gereklidir. İnsan yaşamı her şeyden önemlidir ve bu yüzden bir insan gitse ne olur ? diye düşünmemeli ve gereken müdahaleleri bilinçli bir şekilde hastaya zarar vermeden yapmalıyız.


Astımın Tedavileri

Astımı tedavi etmekte kullanılan  ilaçlar üç ayrı grupta  toplanabilir.
1.Rahatlatıcılar : Astım belirtilerinin hemen  giderilmesi  sağlanır
 
2.Önleyiciler : Solunum  yollarındaki  duyarlılığı  ortadan kaldıran, uzun  süreli kullanımda  hastalığı  tedavi eden ilaçlar
 
3.Kurtarıcı  ya da Acil  ilaçlar: Kötüye  giden astım tedavisinde ya da bir nöbet  sırasında belirtileri acilen  kontrol altına almak için kullanılan ilaçlar
 
Hasta  ya da ebeveyn olarak sizin sorumluluklarınız ;
 
-İlaçları reçetede yazıldığı gibi düzenli alınız. Astımlı çocukların aileleri  için bu,  ilacın alınmasını  denetleme  ve doğru alınmasını sağlama anlamına  gelir,
 
Sigara  dumanı dahil başlatıcı etkenlerden korunma,
 
-Astım kronik  bir hastalık  olduğundan, düzenli  aralıklarla  doktorunuza   görünün, sizinle düzenli ilgilenen  ve durumunuzu bilen aynı  doktora  görünmenizde önemlidir.
 
-Tedavi  esnasında şikayetlerinizde astım olursa,  doktorunuza planlanandan önce başvurunuz,
 
-Astım konusunda öğütleri, iyi niyetli arkadaşlarınız, yakınlarınız  ya da komşularınızdan değil , doktorunuzdan  alınız. Herkesin astımı farklıdır. Bir kişiye  uygun olan öğüt diğerine uymayabilir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.