ANEVRİZMA NEDİR VE TEDAVİSİ NASIL OLUR ?

Anevrizma Tedavisi

Anevrizma kanın dolaşımını sağlayan damarların zayıflaması sonucunda oluşan genişlemeye verilen addır. Bir damarın anevrizma olması demek damarın zayıfladığı ve inceldiği anlamına gelmektedir. Bu tür damarlarda yırtılma ihtimali oldukça yüksektir.

Anevrizma bedenin herhangi bir bölgesinde meydana gelebilmektedir. Anevrizmanın vücutta en çok görüldüğü yerler ise yürekten çıkan atar damarda kısaca ortasında görülmektedir. Bunun yanı sıra göğüs içinde de bedenin diğer bölgelerine göre daha sık görülmektedir.

Anevrizmanın Oluşmasının Sebepleri Nelerdir?
Hastalığın oluşmasında bir çok faktör etkin rol oynamaktadır. Ancak bunların başlıcaları ve en önemlileri sigara kullanımı, şeker hastalığı, yüksek kolestrol, hipertansiyon, stres gibi faktörler sıralanabilir.


Anevrizmanın Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın en fazla görülen belirtileri sırt sızısı ve karın sızısıdır. Ayrıca karında oluşan şişkinliklerde anevrizmanın belirtileri arasında gösterilebilmektedir. Hastaların tamamında görülmese dahi bazılarında balonlaşmış hale gelen damar patlayabilir ve karın içine yırtılabilmektedir. Bu yırtılma hastalarda bayılmalara, bilinç kayıplarına ve ölümlere neden olabilmektedir.


Endovasküler Stent Nedir ?

Endovasküler Stent anevrizma hastalığının tedavi yöntemlerinden bir tanesidir ve yöntem hekimler tarafından sık sık kullanılmaktadır. Stentler dokunmuş ve dayanıklı kumaşlar sayesinde tüp haline getirilir. Daha sonraysa tüp haline getirilmiş kumaşlar metal tellerle kuvvetlendirilir. Bu aşamadan sonraysa hastanın balonlaşmış damarına kasıklarına takılan kateterler aracılığı ile bu tüpler takılır. Takıldıktan sonra kan bu tüpten geçmeye başlar ve şişmiş olan damar tesiriz hale gelir.

 

Bu Tedavi Yönteminden Herkes Faydalanabilir Mi?
Hastalığın belirtilerini kendilerinde fark eden insanoğlu hiç zaman kaybetmeksizin hekime başvurmalı ve anevrizma açısından gerekli incelemeler yapıldıktan sonra teşhis konmalıdır. Teşhis konulduktan sonraysa doktorlar hastalığın durumuna göre tedaviyi uygularlar. Eğer şişmiş olan damar 5 cm den fazla ise tedavi uygulanır. Ayrıca 65 yaş üstü sigara içen erkeklerde anevrizma olma olasılığı oldukça yüksektir bu nedenle gerekli olan kontroller yapılmalı ve tedaviye zaman kaybetmeksizin başlanması gereklidir. Ancak Türkiye’de bir çok insan bu hastalıkla yaşadığını bilmemektedir. Bunun sebebi ise insanların yeteri kadar bilinçli olmamalarıdır. Hastalar lakin damar yırtıldıktan sonra hastalıkları olduğunu öğrenmektedirler.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.