Alzheimer Riskini Önemli Ölçüde Azaltan Yiyecek ve İçecekler

Dünyada en çok karşılaşılan yaşa bağlı hastalıklardan biri olan Alzheimer, artık baş edilemeyecek bir hastalık olmaktan çıktı. Yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar tarafından MIND diyetinin yüzde 53 oranında Alzheimer riskini azaltacak güçlü bir diyet olduğu belirtiliyor.

Yaşa bağlı Alzheimer gibi hastalıkların riskini en aza indirmenin yolunu doğru besinler tüketmek olduğu yapılan araştırmalar sonucu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Son yapılan doğru beslenmeyle riski azaltılacak hatta bünyeye bağlı tamamen önlenecek hastalıklar içinde Alzheimer da bulunuyor.

Alzheimer riskini en az seviyeye indirecek yiyecek ve içecekler ise şu şekilde sıralandı:

Meyveler

Meyveler pek çok hastalığı önleyici veya riskini azaltan özellikleriyle bu kez Alzheimer riskini azaltıyor. Özellikle yaban mersini ve çilek. Yaban mersini ve çileği sabah gevreğe veya yoğurda eklemeniz yapılan araştırmalardan çıkan sonuçlar doğrultusunda tavsiye ediliyor. Meyve tüketen 70 yaş ve üstü kadınların daha geç bilişsel yaşlanma yaşadıkları belirlendi. Yaşlanmayı geciktirmek ve Alzheimer riskini azaltmak için meyveyi sofranızdan ihmal etmeyin diyoruz.

Yapraklı Yeşillikler

‘MIND’ diyeti olarak yapılan araştırmalara göre, yapraklı yeşilliklerin tüketilmesi beyin fonksiyonlarını 5 yaş gençleştiriyor. Antioksidan deposu yapraklı yeşillikler günde 2 kere tüketildiğinde faydaları tahmin edeceğinizden çok daha fazla. Yaprak yeşillikleri  Alzheimer ile baş etmenin yeşil yolu diyebilirz.

Balık

Ülkemizin 3 tarafı denizlerle çevrili olmasına rağmen balık yeme kültürümüz pek yok maalesef. Balık, pek çok hastalığa karşı koruyan şifa olan çok güçlü bir besindir. Alzheimer için oldukça faydalı da. Hatta hastalığa karşı mücadelenin olmazsa olmazıdır balık…

Şarap

Şarabın, doğru ölçülerde kullanıldığı takdirde kalbe çok iyi geldiği bilinir. Son araştırmalar kalbin yanı sıra da beyne de çok iyi geldiğini gösteriyor. Bu teoriyi İngiliz Beslenme Dergisi de onayladı. İngiliz Beslenme Dergisi, günde bir buçuk bardak şarap tüketen insanların tüketmeyenlere oranla daha az hafıza kaybı yaşadıklarını belirtti. Düzgün ve yeterli derecede şarap kullanımı sizin hafıza kaybıyla mücadelenizde silahınız olabilir.

Habermathttp://www.habermat.com/haber/541/alzheimer-riskini-onemli-olcude-azaltan-yiyecek-ve-icecekler.html

Bu yazı 613 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
film izle
Joyetech likit
fiat yedek parça