Alzheimer Hastalığı Led Işıklar Sayesinde Yok Oluyor !

Alzheimer Hastalığı Led Işıklar Sayesinde Yok Oluyor !

Belirli bir frekansta titreşen LED ışıkları kullanan MIT araştırmacıları, farelerin görsel korteksinde Alzheimer hastalığında görülen beta amiloid plaklarını büyük ölçüde azaltabileceğini göstermişlerdir.

Bu tedavi, araştırmacıların beynin beta amiloid üretimini baskı altına almasına yardım ettiği ve plakların yok edilmesinden sorumlu hücreleri canlandırdı. Ayrıca gamma salınımları olarak bilinen beyin dalgalarını uyandırdı.

Strobe aydınlatmasının, hastalık için ileride yapılacak olan non-invaziv tedavilerin hassas olma olasılığını artıran bulgularda, Alzheimer hastalığında görülen toksik protein düzeylerini azalttığı gösterildi.

Fareler Üzerinde Yapılan Deneyler Olumlu Sonuçlar Verdi 

Farelerde yapılan çalışma, titrek ışık maruziyetinin, Alzheimer hastalarında rahatsızlık duyduğu bilinen gamma salınımları olarak adlandırılan beyin dalgalarını stimüle ettiğini buldu. Bu senkron beyin aktivitesini artırmak beynin bağışıklık hücrelerinin bir işareti gibi hareket ettikleri ve Alzheimer hastalarının beyninde hastalığın en bariz özelliklerinden olan yapışkan amiloid proteinlerini emmelerine yol açtı.

Aktiviteyi geri getirmek için, bilim insanları öncelikle beyinde gamma aktivitesi oluşturan nöronların ışığa duyarlı olabilmesi için genetik olarak tasarlanmış fareleri kullandı. Optogenetics olarak bilinen bu teknik, bilim adamlarının suni olarak nöron gruplarını, farelerin beyinlerine ışık saçarak birarada ateşlemelerine müsaade etti.

Alzheimer %60 Oranında Azalma Gösteriyor 

Bir saatlik stimülasyondan sonra, araştırmacılar, beyindeki bellek merkezi olan hipokampusta beta amiloid protein düzeylerinde kabaca% 50’lik bir azalma buldu. Daha yakından incelendiğinde, amiloidin beyindeki bağışık hücreler olan mikroglia tarafından alındığı gösterildi.

Sağlıklı bir beyinde mikroglia kimyevi çöp toplayıcıları gibi davranır, yerel çevreyi tarar, arzu edilmeyen bileşikleri temizler, lakin Alzheimer hastalarında bu hücreler bu işlevi kaybedebilir ve bunun yerine toksik bileşikler salgılayan iltihaplı bir duruma geçebilir. Gama titreşimlerinin kuvvetlendirilmesi mikrogliaları yeniden üretken bir hale getirdi.

Her hafta bir saat boyunca titreyen bir ışık verildikten sonra, bilim insanları farelerin beyinlerindeki zararlı amiloid plaklarının% 60 oranında azaldığını gördüler.

Bununla birlikte, gama salınımlarının artırılması ve amiloid plakların görsel beyin bölgesinin dışına çıkarılıp kaldırılmasının, hipokampusta ya da daha geniş bilişsel kabiliyetlerde yoğunlaşılan belleğe yardımcı olup olmayacağı konusunda sorular hala devam etmektedir.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.