Adet Kanaması Nedir Ve Ne İçin Oluşur ?

Adet Kanaması Nedir Ve Ne İçin Oluşur ?

 Adet kanaması, sağlıklı bayanlarda her ay belirli gün aralıkları olan bir dönemdir. 2-7 gün arasında sürmesi normaldir. Genç kızlarda, ergenliğe giriş döneminde bir iki sene düzensiz olması normaldir. İlerleyen dönemlerde adet kanaması düzensizliği kendiliğinden düzelecektir.
Adet kanaması, her ay rahim iç tabakasının kalınlaşması ve dökülmesi sonucu meydana gelir. Rahim iç tabakası, her ay yumurtlama döneminden sonra olası bir hamileliğe hazırlanmak için kalınlaşır. Ancak sperm ve yumurta hücresi döllenmezse kalınlaşan bu adet kanaması bir miktar kanla birlikte dökülmektedir. Adet kanaması pis kanın vücuttan çıkması değildir. Adet kanamasının düzensiz olması halinde mutlaka bir bayan hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması gereklidir.

Polikistik Over Sendromu Nasıl Tanımlanır ?

Sağlıklı bir bayan, her ay bir kere yumurta üretmektedir. Yumurtlama bozukluğuna yol açan en yaygın sorun ise polikistik over sendromu olarak karşımıza çıkmaktadır. Kısırlık veya adet düzensizliği şikayetiyle bir uzmana başvuran bayanların ultrason muayenesinde yumurtalıklarda çok sayıda kistin yan yana dizilmiş olduğu görülür. Bu kistler, aslında olgunlaşmaya çalışan yumurtalardır. Bunun dışında polikistik over sendromunun neden olduğu belirtiler ise:
• Ayrıca adet düzensizliği ile birlikte seyreden aşırı tüylenme,
• Ciltte sivilcelenme,
• Saçların normalden daha yoğun olarak dökülmesi,
• Kısırlık,
• Kalp-damar hastalıkları riski,
• Adet kanamasında düzensizlik olarak sayılabilir.
Polikistik over sendromuna sahip bayanlarda; kalp ve damar hastalıkları, rahim kanseri, hipertansiyon (yüksek tansiyon) ve diyabet riski artar. Polikistik Over Sendromunun tedavisinin uzun vadede yanıt verdiği unutulmamalıdır. Genellikle çocuk sahibi olmak istemeyen bayanlar için doğum kontrol hapları polikistik over sendromunda kullanılmaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.