YSK seçmen sorgulama için gerekli bilgiler hangileri? YSK’dan seçmenlere ‘son gün’ uyarısı

YSK seçmen sorgulama için gerekli bilgiler hangileri? YSK'dan seçmenlere 'son gün' uyarısı
YÜKSEK Seçim Kurulu (YSK), 31 Mart’ta yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimleri için askıya çıkarılan seçmen listelerinin bugün indirileceğini ve itirazların da son günü olduğunu duyurdu. YSK, Mahalli İdareler Genel Seçimleri için askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi listeleri, bugün saat 17.00’de askıdan inecek. Peki, YSK seçmen sorgulama için gerekli bilgiler hangileri?

seçmen sorgulama sayfası, ikamet değişikliğinin son gününde merakla araştırılmaya devam ediliyor. Yerel seçimler için oy kullanacak olan yurttaşlar, 17 Ocak tarihine kadar ikametlerini bulundukları bölgeye taşımaları durumunda oy kullanma hakkına sahip olacak. Nerede oy kullanacağınıysa uygulaması üstünden kolayca öğrenebilecek. İşte, ikamet değişikliği ve oy kullanılabilecek olan yer bilgileri

?

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Seçmenler bu tarihten sonra YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

YSK Seçmen sorgulama ekranı için; Nüfusa kayıtlı olunan il, T.C. Kimlik Numarası, Nüfus Kayıtlı Olduğu Sıra Numarası (Eski ehliyetlerde sayfa olarak tanımlanıyor) bilgileri yeterli olacak.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

YSK’DAN SEÇMENLERE UYARI

Yüksek Kurulunca (YSK), yapılan tahkikat sonucu beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağı, bu haldeki seçmenlerin askı süresi içerisinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları taktirde evvelki yerleşim yerinde de oy kullanamayacakları bildirildi.

Kurulun web sitesinden yapılan açıklamada, 31 Mart 2019’daki Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik yapıldığına ilişkin basında yer aldığı belirtildi.

Bazı ilçe seçim kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de bilgiler ulaştığının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içerisinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları taktirde evvelki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından kanuni zorunluluktur.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.