YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır? Seçmen listeleri askıya çıktı

YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır? Seçmen listeleri askıya çıktı
Yüksek Seçim Kurulunca (YSK), yerel idareler seçimi için 4 Ocak’ta askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak. Öte yandan, seçmenler bugünden sonra bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek. Peki, YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

‘nin 31 Mart 2019’da yapılacak yerel idareler seçimi için hazırladığı seçmen listeleri muhtarlıklarda askıya çıktı. Bu gelişmenin arkasından, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasının da yapılabileceği açıklandı. İşte, konuya dair detaylar…

YSK’nin 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel idareler seçimi için hazırladığı takvimi işliyor.

Buna göre, adres değişikliğinde bulunmak isteyen seçmenlerin alakalı nüfus müdürlüğüne adres beyan formuyla birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi ya da faturası, noter tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisiyle başvurarak nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve tasdikli adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekiyor.

ÖĞRENCİLER BULUNDUKLARI İLLERDE OY KULLANABİLECEK

Öğrenim gördükleri yerlerde oylarını kullanmak isteyen talebeler (askeri talebeler hariç), eğitim gördükleri okuldan, o okulun talebesi olduklarına ve kaldıkları yurt müdürlüğünden de yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgelerle bağlı bulundukları okul ve yurtların alakalı nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve tasdikli adres beyan formunun bir örneğiyle eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri durumunda bulundukları yerden oy kullanabilecek.

ENGELLİLERE KOLAYLIK SAĞLANACAK

Görme ve ortopedik engelli seçmenler oylarını, 75 yaş ve üzeri seçmenler gibi aile bireyleriyle birlikte sandık alanlarının giriş katlarında kurulacak sandıklarda kullanabilmek için engelli olarak kayıtlı olup olmadığını www.ysk.gov.tr adresinden, “Seçmen Sorgulama” uygulamasından ve e-Devlet kapısından öğrenebilecek.

Hastalığı ya da engeli nedeniyle yatağa bağımlı olanlar, 17 Ocak’a kadar “Engeli Nedeni ile Yatağa Bağımlı Olduğu” ya da “Hastalığı Sebebi ile Yatağa Bağımlı Olduğu” ibare yer aldığı sağlık raporuyla birlikte, www.ysk.gov.tr web adresinden temin edebileceği “Seyyar Sandık Kurulu Talep Formu”nu doldurup yerleşim yerinin bağlı bulunduğu ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere bağlı bulundukları muhtarlığa teslim etmeleri durumunda kayıtlı oldukları adreste seyyar sandık uygulamasıyla oy kullanabilecek.

YKS SEÇMEN SORGULAMA NASIL YAPILIR?

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Seçmenler bu tarihten sonra YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

ekranı için; Nüfusa kayıtlı olunan il, T.C. Kimlik Numarası, Nüfus Kayıtlı Olduğu Sıra Numarası (Eski ehliyetlerde sayfa olarak tanımlanıyor) bilgileri yeterli olacak.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

 

 

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.