YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?
Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) yaptığı tahkikat sonucu beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağı açıklandı. Bu gelişmenin arkasından kayıtlarının nerde olduğunu merak eden seçmenler, YSK seçmen sorgulama sistemi üstünden, kayıtlı oldukları adresleri araştırmaya başladı. Peki, YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

31 Mart yerel seçimleri kapsamında muhtarlık bölgesi askı listeleri tarafından güncelleştirilmek üzere askıya çıkarıldı. Bu gelişmenin arkasından milyonlarca seçmen sistemini kullanarak kendi bilgilerini görmek üzere webte araştırma yapıyor. İşte, konuya ilişkin ayrıntılar…

NASIL YAPILIR?

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Seçmenler bu tarihten sonra YSK’nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

YSK Seçmen sorgulama ekranı için; Nüfusa kayıtlı olunan il, T.C. Kimlik Numarası, Nüfus Kayıtlı Olduğu Sıra Numarası (Eski ehliyetlerde sayfa olarak tanımlanıyor) bilgileri yeterli olacak.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

YSK’DAN SEÇMENLERE UYARI

Yüksek Kurulunca (YSK), yapılan tahkikat sonucu beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtlarının dondurulacağı, bu haldeki seçmenlerin askı süresi içerisinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları taktirde evvelki yerleşim yerinde de oy kullanamayacakları bildirildi.

Kurulun web sitesinden yapılan açıklamada, 31 Mart 2019’daki Mahalli İdareler Genel Seçimlerine ilişkin bazı bölgelerde seçmen hareketinin olduğu ve bu hareketin muhtarlık seçimlerini etkilemeye yönelik yapıldığına ilişkin basında yer aldığı belirtildi.

Bazı ilçe kurulu başkanlıkları ile siyasi partilerden de bilgiler ulaştığının aktarıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“4-17 Ocak 2019 tarihleri arasında muhtarlık bölgesi askı listeleri güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılmıştır. Yapılan tahkikat sonucunda beyan edilen yerleşim yerinde oturmadığı belirlenen seçmenlerin kayıtları dondurulacak olup, bu durumda olan seçmenler askı süresi içerisinde gerçek yerleşim yerlerine kayıtlarını aldırmadıkları taktirde evvelki yerleşim yerinde de oy kullanamayacaklardır. Bu nedenle seçmenlerimizin gerçek yerleşim yerlerinde kayıtlı olmaları, oy kullanma yetkileri bakımından kanuni zorunluluktur.”

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.