YSK seçmen kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?

YSK seçmen kaydı sorgulama işlemi nasıl yapılır?
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) 31 Mart 2019’da yapılacak yerel idareler seçimleri kapsamında seçmen listelerini muhtarlıklarda askıya çıkardı. Bunun yanında yurttaşlar, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını web üstünden yapabilecek. Peki, YSK seçmen kaydı sorgulama nasıl yapılır?

31 Mart’ta yapılacak yerel idareler seçimlerine kısa bir müddet kala en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de seçmen kaydı sorgulama oldu. Milyonlarca seçmen, bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını web üstünden yapabilecek. İşte, konuya dair ayrıntılar…

YKS NASIL YAPILIR?

Muhtarlık bölgesi askı listeleri, 17 Ocak’ta askıdan indirilecek. Seçmenler bu tarihten sonra ‘nin “www.ysk.gov.tr” adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtlarının sorgulanmasını da yapabilecek.

ekranı için; Nüfusa kayıtlı olunan il, T.C. Kimlik Numarası, Nüfus Kayıtlı Olduğu Sıra Numarası (Eski ehliyetlerde sayfa olarak tanımlanıyor) bilgileri yeterli olacak.

SORGULAMA YAPMAK İÇİN TIKLAYIN

SEÇMEN SORULARI İÇİN YSK ÇAĞRI MERKEZİ

Yüksek Kurulunca, 31 Mart 2019 Pazar günü yapılacak yerel idareler seçimi için hazırlanan seçim takvimi işliyor. Takvime göre, yerel idareler seçimi için 4 Ocak’ta askıya çıkarılan muhtarlık bölgesi askı listeleri 17 Ocak Perşembe günü saat 17.00’ye kadar askıda kalacak.

Seçmenlerin askı sürecinde listeleri kontrol etmesi gerekiyor. Askı listelerini muhtara gitmeden kontrol etmek isteyen yurttaşlar, YSK’nin web sitesinden, e-devlet kapısı üstünden ve seçmen sorgulama mobil uygulaması aracılığı ile da kontrol yapabilecek.

YSK tarafından yurttaşların seçime ilişkin sorularına cevap bulabilmesi için 2014’te kurulan çağrı merkezi, 30 kişilik bir ekiple 7 gün 08.00-22.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Vatandaşlar, “444 9 975” numaralı çağrı merkezini arayarak, seçmen kaydını sorgulayabiliyor, nerde oy kullanacağını, seçim takvimindeki süreçler ve seçime ilişkin her türlü sorusuna cevap alabiliyor.

Öte yandan, YSK’nin web sitesinden, telefon bilgisi ve elektronik posta adresini sisteme kaydeden yaklaşık 1,7 milyon yurttaşa SMS, 1 milyondan fazla yurttaşa da elektronik posta gönderiliyor Mesaj içeriklerinde askı dönemine ilişkin bilgi verme, kişinin nerde oy kullanacağı, hangi belgelerin gerekli olduğu, oy verirken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgiler yer alıyor. YSK, seçime kadar sürecin sağlıklı işleyebilmesi için kendi personelini de SMS ve elektronik postalarla sürekli bilgi verecek. Bu kapsamda seçim takvimi gün gün personelle paylaşılıyor.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.