Yaşar Doğu kimdir?

Yaşar Doğu kimdir?
Vefatının 58. sene dönümünde anılan Türk güreşinin efsanelerinden Yaşar Doğu, kariyerinde birer olimpiyat ve dünyayla üç Avrupa şampiyonluğu elde etti. Merhum mili güreşçi Yaşar Doğu’nun kim olduğu ve kariyeri zamanımızda merak konusu oluyor. Peki, Yaşar Doğu kimdir? İşte, Yaşar Doğu’ya dair merak edilenler…

Karşılık beklemeden yaptığı hizmetlerden dolayı “Türk güreşinin babası” olarak anılan , 1913 senesinde Samsun’un Kavak ilçesine bağlı Karlı köyünde doğdu. Yaşar Doğu, kendisi bebekken 1. Dünya Savaşı’na katılan babasının şehit olması üstüne, dedesinin köyü Emirli’de büyüdü.

Çocukluğunun geçtiği bu köyde Karakucak güreşi yaptı. Elde ettiği başarılarla ünü duyulmaya başlanan Doğu, Ankara’da askerliğini yaparken minder güreşine geçti ve daha sonra milli mayoyla elde ettiği şampiyonluklar ve karakteri ile efsaneler arasına girdi.

KARİYERİ BOYUNCA TEK YENİLGİ YAŞADI

1939 senesinde Norveç’in baş kenti Oslo’da yapılan Avrupa Şampiyonası’nda 66 kiloda mücadele eden Doğu, yaptığı dört güreşin birinde yenilerek ikinci sırayı aldı. Bu, kariyeri boyunca ay-yıldızlı mayoyla aldığı ilk ve tek yenilgi oldu.

Doğu, ilk Avrupa şampiyonluğunuysa İsveç’in baş kenti Stockholm’de yaşadı. 1946’da yapılan organizasyonda 73 kiloda 6 maça çıkan Doğu, rakiplerini bir bir yenerek Avrupa şampiyonu unvanını elde etti.

Yaşar Doğu, bir sene sonra bu kez Çekya’nın (Çekoslovakya) baş kenti Prag’da yapılan Avrupa Grekoromen Şampiyonası’nda gene bütün rakiplerini devirdi. Doğu, 73 kiloda hem serbest hem de grekoromen stilde Avrupa şampiyonluğuna ulaştı.

Yaşar Doğu, 1948 Londra Olimpiyatları’nda yaptığı 5 güreşi de kazanarak altın madalya kazandı.

Bir sporcunun kariyerinde elde edebileceği en özel şampiyonluğu Londra’da yaşayan Doğu, adını efsaneler arasına yazdırdı.

1949 senesinde İstanbul’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda da altın madalyaya uzanan Doğu, yaşamı boyunca bir kez Dünya Şampiyonası’na katılma şansı yakaladı.

1951 Helsinki Dünya Şampiyonası’nda mücadele eden milli güreşçilerin tamamı şampiyonluk unvanı ile yurda döndü. Milli Takımı, Yaşar Doğu, Nurettin Zafer, Haydar Zafer, Nasuh Akar, Celal Atik, Ali Yücel, İbrahim Zengin ve Adil Candemir’den oluşmaktaydı.

87 kiloda güreşmesine karşın Finlandiyalı, İranlı, Alman ve İsveçli rakiplerini yenen Doğu, kariyerinin tek dünya şampiyonluğunu Helsinki’de elde etti.

Türk güreşinin efsane isimlerinden Yaşar Doğu, ay-yıldızlı mayoyla yaptığı 47 güreşin yalnızca birini kaybederken, galip geldiği 46 karşılaşmanın 33’ünü tuşla kazandı.

HİÇBİR FEDAKARLIKTAN KAÇINMADI

Kariyerinde birer olimpiyat ve dünyayla üç Avrupa şampiyonluğu bulunan Yaşar Doğu, sporculuk yaşamından sonra da minderden kopmayarak Türk güreşine antrenör olarak hizmet etmeyi sürdürdü.

Köy köy dolaşıp kabiliyetli gençleri keşfeden Doğu, talebeleri için hiç bir fedakârlıktan kaçınmadı.

Örnek bir karaktere sahip Doğu, odun çuvallarını sırtında taşıdı, sobayı yakarak talebelerinin üşümemesini sağladı.

Minderlerin söküğünü diken, talebelerine iş de bulan Doğu, karşılık beklemeden yaptıkları ile artık Türk güreşinin babasıydı.

Doğu, takımı ile beraber İsveç’te bulunduğu sırada kalp krizi geçirdi. Doktorların dinlen tavsiyesine karşın yurda döndükten sonra genç güreşçiler yetiştirmeye devam etti.

Yaşar Doğu, Ankara’da geçirdiği ikinci kalp krizi sonrası 8 Ocak 1961’de vefat etti. Efsane güreşçinin kabri Ankara Cebeci Askeri Şehitliği’nde bulunuyor.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.