Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi

Tüberküloz nedir? Tüberküloz belirtileri ve tedavisi
Tüberküloz uzmanlar tarafından, sinsi bir şekilde ilerleyebilen ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilen bir hastalık olarak tanımlanıyor. Tüberkülozun en çok görülen belirtisiyse uzun devam eden öksürük olarak ilgi çekiyor. Peki, verem nedir? Tüberküloz belirtileri neler?

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğünden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, tüberkülozun kendisini fark ettirmeden ilerleyen ve dünyada hala en fazla ölüme neden olan hastalıktan biri olduğunu ifade etti ve hakkında bilgi verdi. İşte, verem hakkında bilinmesi gerekenler…

Doç. Dr. Cömert, tüberkülozun, solunum yolu ile kolayca bulaşabilen bir mikrop sebebiyle ortaya çıkan bakteriyel ve bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığı olduğunu aktararak, hastalığın en çok akciğerlerde olmak üzere tüm organlarda görülebildiğini bildirdi.

Tedavi edilmeyen ya da yetersiz tedavi edilen hastalarda ölüme yol açabilen sorunun, zamanımızda tıp biliminin ilerlemesi ile kolayca tedavi edilebildiğini, hastalarda yüzde yüze yakın iyileşme sağlanabildiğini vurgulayan Cömert, şunları ifade etti:

“Tüberküloz insandan insana yalnızca hava yoluyla bulaşır, bunun dışında kişinin kullandığı havlu, çatal, bıçak veya yiyeceklerle bulaşmamaktadır. Tüberküloz mikrobunun en önemli kaynağı, tedavi görmemiş akciğer tüberkülozlu hastalardır. Tüberküloz hastalığı grip, nezle gibi rahatlıkla bulaşmaz. Tedavi altında olmayan, hala basil saçan bir hastayla uzun süre kapalı bir yerde beraber yaşanırsa hastalık bulaşabilir. Bu nedenle hastalık çoğunlukla aynı evde beraber oturanlara veya yakın arkadaşlara bulaşır. Hasta olan kişiler konuşurken, öksürürken ya da hapşırırken ortama yayılan damlacıklar yoluyla mikroplar havaya saçılır. Sağlıklı kişiler bu mikropları solunum yoluyla alırlar ve enfeksiyona yakalanırlar. Fakat enfeksiyonu alan her kişide hastalık gelişmez. Tüberküloz hastalığının ortaya çıkması için kişinin vücut direncinin düşmesi gereklidir. Eğer vücut direnci yeterli ise vücut o enfeksiyonu alır, kendi bağışıklık sistemi ile o mikrobu sınırlandırır.”

BELİRTİLERİ NELER?

Doç. Dr. Sevda Şener Cömert, verem mikrobunun vücutta bulunduğunu ama hastalığa sebep olmadığını lakin kişinin vücut direnci düşükse o vakit organlara saldırdığını ve hastalığın ortaya çıktığını anlatarak, şu şekilde devam etti:

“Yaşlılar ve çocuklar vücut dirençleri daha düşük olduğundan hastalığa açıktır. Uykusuzluk, beslenme bozukluğu, stres, içki ve sigara gibi etkenler de vücut direncini düşürmektedir. Bunların dışında operasyon geçirenler, böbrek, karaciğer, kalp hastaları ve diabetliler, KOAH, astım gibi rahatsızlıkları olan hastalar ayrıca kortizon ve kanser ilaçları kullanan kişilerde tüberküloza yakalanma riski bulunmaktadır. Tüberküloz sinsi bir şekilde ilerleyebilir ve aylar boyunca belirtileri anlaşılamayabilir. Hastalığın en çok görülen belirtisi uzun devam eden öksürüktür. Ayrıca akşamları yükselen ateş, gece terlemesi, iştahsızlık, kilogram kaybı, halsizlik, sürekli yorgunluk hissi ve öksürük ile gelen kanlı balgam, göğüs sızısı verem belirtileridir. Belirtiler hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler. Dolayısı ile aylar boyunca belirtiler fark edilemeyebilir. Eğer verem hastalığı akciğerde bir yara şeklindeyse kanlı balgam veya direk öksürükle kan gelmesi ile de kendini gösterebilir. Belirtiler çoğunlukla hafif başlar ve yavaş yavaş ilerler. Bu nedenle, hastalar hekime başvurmakta gecikir.”

TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?

Tüberkülozlu hastalarla aynı evde oturan yakınlarının kesinlikle Verem Savaşı Dispanserlerine başvurması gerektiğine dikkati çeken Cömert, gereken kişilere de koruyucu ilaç tedavisi verilebildiğini aktardı.

Cömert, tüberkülozun tedavisinde istirahat, doğru beslenme ve uyku düzeninin önemine değinerek, “Sigaradan ve alkolden uzak durulması şarttır. Tedavide en önemli nokta, hastanın ilaçlarını her gün uygun dozda ve düzenli olarak içmesidir. Ayrıca verem hastalarının evinin iyi havalandırılması gereklidir. Güneş ışınları havadaki verem mikrobunu öldürmektedir. Havasız ve oksijeni az yerlerde bu mikrop daha çabuk artmaktadır.” ifadelerini kullandı. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.