Trans yağ nedir? Hangi yiyeceklerde trans yağ bulunur?

Trans yağ nedir? Hangi yiyeceklerde trans yağ bulunur?
Sağlıksız olduğu uzmanlar tarafından sıklıkla hatırlatılan trans yağla alakalı merak edilen bir çok ayrıntı var. Trans yağların Amerika Birleşik Devletleri’nde yılda 30.000 erken ölümden sorumlu olduğu tahmin edilmektedir. Dünya çapında bu sayı milyonları bulmaktadır. Peki trans yağ nedir? Hangi yiyeceklerde trans yağ bulunur?

Trans yağ, trans-izomer (E-izomer) doymamış yağ asitlerine verilen yaygın isimdir. Terim çift karbon-karbon bağının konfigürasyonuna işaret ettiğinden trans yağlar bazan tekli bazan de çoklu doymamış yağ olabilir, ama hiç bir vakit doymuş yağ olamaz.

Trans yağlar, gerekli yağ asitlerinden değildir. Trans yağların tüketimi LDL kolesterol seviyesini artırıp “iyi” HDL kolesterol seviyesini azalttığındankalp hastalığı riskini arttırır. Dünya çapında sağlık otoriteleri trans yağlarının tüketiminin eser miktarlara azaltılması gerektiğini önermektedir. Kısmî hidrojenleşmeyle oluşan trans yağlar, doğal olarak oluşan trans yağlardan daha zararlıdır. Hidrojenasyon, sıvı yağları katılaştırır, bunların ihtiva ettiği yağların ve gıdaların raf ömrünü ve lezzet stabilitesini artırır. Trans yağ, sebze kısırlarında ve bazı margarinlerde, krakerlerde, çerezlerde, aperatif yiyeceklerde ve diğer yiyeceklerde bulunur.

Birçok ülkede yiyeceklerde trans yağ olduğuna dair etiketleme mecburiyeti getirilmiştir. Konuyu gündeme getirmek ve besin üreticilerinin uygulamalarını değiştirmek için aktivistler tarafından kampanyalar düzenlenmiştir. 2007’nin Ocak ayında ürünlerinin satışının yasaklanması durumu ile karşı karşıya kalan Crisco ürünlerinin içeriğini değiştirerek FDA’nın “porsiyon başına sıfır gram trans yağ” (yani çorba kaşığında 1 gramdan az veya ağırlığın %7’sinden az) tanımına uymuştur.

Hidrojenleşme süreci doymamış yağlara hidrojen atomu ilave edilerek çift bağları ortadan kaldırmak ve yağları kısmî veya tamamen doymuş yağ hâline getirmektir. Ancak enzimsel olmayan kimyevi kısmî hidrojenleşme cis-izomerleri hidrojenleştirmek yerine trans-doymamış yağa çevirebilmektedir. Trans yağlar doğal olarak birkaç durumda ortaya çıkabilir: Trans yağ içeren vaksenil ve konjuge linoleil (KLA), gevişgetirenlerin et ve süt ürünlerinde doğal hâlde eser oranda bulunabilir.

Hidrojenasyon işlemi, kimyevi olarak, doymamış organik bileşiklerin (alken, alkin gibi) karbon atomlarının bileşiklerle yaptığı doymamış bağlarında, hidrojenle doyurulması ve doymuş hale getirilmesidir.

 

Trans yağ nedir? Hangi yiyeceklerde trans yağ bulunur?

Trans Yağ Nedir Trans Yağın Zararları

Trans Yağ Nedir Trans Yağın Zararları

Trans Yağ Nedir Zararları Nelerdir

Trans Yağ Nedir Zararları Nelerdir

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.