Temel lise nedir, temel liselerin kapanması ne anlama geliyor?

Temel lise ne demektir, temel liselerin kapanması ne anlama geliyor?
MEB’in özel öğretim kursları ve temel liselerin haziran ayında kesin kapatılacağını açıklamasının arkasından farklı soru işaretleri doğdu. Peki, temel lise ne demektir, temel liseler kapanınca talebeler ne yapacak?

Temel liseler, Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği’nde yapılan değişikliğe göre etüt merkezleri ve dershanelerin, özel okullara dönüştürülmesi programı kapsamında 2015 senesinde geçici olarak kurulan özel ortaöğretim kurumlarıdır.

Yönetmelik’e göre Mart 2014 tarihi itibariyle dershane ya da etüt merkezi olarak faaliyet göstermekte olan kurumlardan Eylül 2015’e kadar özel öğretim kurumuna dönüşmek isteyenler bir dönüşüm programına alınmış, bu süreçte kurumların kurucuları tarafından faaliyetlerini 2018-2019 eğitim öğretim yılının sonuna kadar devam ettirmesi öngörülmüş olan temel liseler kurulmuştur.

ÖĞRENCİLER NE YAPACAK?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk temel liselerin kapatılmasına ilişkin, “Hazırlıklarımız bitti, herkes rahat olsun. 2023 vizyonu ile dönüşüm tasarlıyoruz.” şeklinde konuştu. Bakan Selçuk, pilot çalışmalarının şubat ayında başlayacağını belirterek, “Önümüzdeki öğretim senesinde okullarımızın takibi ile ilgili veriye dayalı yönetim sistemine geçiyoruz” ifadelerine yer verdi.

Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) web sitesinde destekleme ve yetiştirme kurslarına ilişkin yapılacak yeni düzenlemelerin yer aldığı duyuru yayımlandı.Bu okulların ara sınıflarında eğitim gören talebelerin resmi ve özel ortaöğretim kurumlarına alakalı mevzuat hükümleri doğrultusunda naklinin yapılabileceği aktarılan duyuruda, “Milli Eğitim Bakanlığınca bu süreçte veli ve talebelerin mağduriyet yaşamamaları için gerekli tüm tedbirleri almaya dönük çalışmalar yapılmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.