TANAP nedir? TANAP’ın açılımı ne?

TANAP nedir? TANAP'ın açılımı ne?
Son günlerde en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de TANAP oldu. Yazılı basında ve televizyon kanallarındaki ana haber bültenlerinde sıklıkla yer alan TANAP projesi sonrası, TANAP’ın ne olduğu ve açılımı merak konusu oldu. TANAP’ın ne olduğunu merak eden…

Açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve çeşitli ülkelerin Cumhurbaşkanları tarafından yapılan TANAP projesinin ne olduğu ve ayrıntıları araştırmalara konu oldu. İşte, son zamanlarda en çok konuşulan konuların başında gelen TANAP hakkında merak edilen ayrıntılar…

TANAP NEDİR?

TANAP, Türkiye ve Azerbaycan tarafından yapımı üç senedir süren ve Azeri doğalgazını Türkiye üstünden Avrupa’ya taşıyacak bir projedir. Tam ismi ise, Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı’dır. Yapımı yaklaşık üç senedir süren proje 12 Haziran 2018 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Cumhurbaşkanı  Vucic ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun katılımı ile açıldı.

Yılda 16 milyar metreküp doğalgaz sevkiyat kapasitesine sahip olan 1,850 kilometre uzunluğundaki TANAP, Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının yaklaşık yüzde 12’sini tek başına karşılayacak. Hattın Türkiye’den sonra Avrupa’ya uzayan başka bir ayrıca bağlanarak AB’nin Rus doğalgazına bağımlılığını azaltması bekleniyor.

TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacaktır. Bu noktadan, Avrupa ülkelerine doğal gaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı’na bağlanacaktır. Proje kapsamında Türkiye sınırları içinde biri Eskişehir ve öteki Trakya’da olmak üzere, ulusal doğal gaz iletim şebekesine bağlantı için iki çıkış noktası yer alacaktır. TANAP Doğal Gaz Boru Hattı sistemi; 19 kilometresi Marmara Deniz geçişi olmak üzere toplam 1850 km ana hat ile Türkiye içindeki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılması için sayı ve özellikleri altta belirtilen yer üstü tesislerinden oluşmaktadır:

7 adet kompresör istasyonu,

7 adet kompresör istasyonu,

4 adet ölçüm istasyonu,

11 adet pig istasyonu,

49 adet blok vana istasyonu ve

Türkiye’deki ulusal doğal gaz şebekesini beslemek üzere 2 adet gaz çıkış istasyonu  

Projede yer üstü tesislerine ek olarak geçici olarak kullanılması için işçilerin konaklayacağı kamp sahaları, boru depolama alanları ve erişim yolları da tesis edilecektir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.