Takipsizlik kararı nedir? Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar nedir?

Takipsizlik kararı nedir? Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar nedir?
Takipsizlik kararı, hukuki manada temas durumunda bulunan yurttaşların karşılaştığı durumlar arasında yer almaktadır. Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar olarak da bilinen takipsizlik kararı, hukuki manada bazı anlamlara gelmektedir. Peki, kovuşturmaya yer olmadığına dair karar olarak da bilinen takipsizlik kararı ne demektir, ne anlama gelmektedir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Adalet Bakanlığı’nın Hukuki Yardım biriminde yer alan bilgilere göre hakkında şu ifadeler yer almaktadır;

Cumhuriyet savcısı önüne gelen her vakada dava açmakla yükümlü bir memur değildir.

Olayları hukuk bilgisiyle tartar, ortada bir suç olup olmadığını ve suç var ise failini belirlemeye yetecek kanıt olup olmadığını değerlendirir ve dava açıp açmamaya karar verir.

Kovuşturmaya yer olmadığına dair karar, cumhuriyet savcısının alakalı olay hakkında dava açmamaya karar verdiğini gösterir. Bu karara itiraz etmek mümkündür.

Yani mağdur ya da suçtan zarar görenler cumhuriyet savcısının kararının kaldırılıp, alakalı hakkında dava açılmasına karar verilmesi sağlamak için en yakın Ağır Ceza Mahkemesi Başkanlığına başvurabilirler. Ağır ceza mahkemesinin itiraz hakkında verdiği karar kesindir.  Bu karar hakkında herhangi bir başka makama başvuru yapmak mümkün değildir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.