Takdir ve teşekkür hesaplama sisteminde önemli değişiklik | Hesaplama nasıl yapılır?

Takdir ve teşekkür hesaplama sisteminde önemli değişiklik | Hesaplama nasıl yapılır?
Takdir ve teşekkür hesaplama, kısa bir müddet sonra 2018- 2019 eğitim-öğretim döneminin ilk dönemini geride bırakacak talebelerin en fazla araştırdığı konu oldu. Veliler ve talebeler yazılı ve sözlü puanlarına göre takdir veya teşekkür hesaplaması yapabiliyor. Peki, takdir ve teşekkür hesaplama sistemi bu sene nasıl değişti? Takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

Karnelerin alınacağı ve ara tatilin başlayacağı 15 tatile kısa bir müddet kala milyonlarca talebe, ile teşekkür belgesi almak için gerekli olan şartları ve takdir işleminin nasıl yapılacağı konusunda bilgi almak istiyor. Karne notlarını hesaplayarak gerekli olan ortalamayı yakalayıp yakalamadıklarını öğrenmek isteyen talebeler araştırmalarına hız verdi. Peki, nasıl yapılır? Teşekkür belgesi almak için gerekli şartlar neler?

HESAPLAMA SİSTEMİ DEĞİŞTİ

Milli Eğitim Bakanlığı’nın eylül ayında yayımladığı yönetmelik değişikliğine göre takdir teşekkür hesaplama işleminde devamsızlık boyutu önem kazanacak. Öğrencinin başarı puanı takdir veya teşekkür belgesi almaya yeterli olsa dahi devamsızlığı 5 günden fazla olanlar bu belgeyi almaya hak kazanamayacak.

İşte, o yönetmelik değişikliği bilgileri;

Okul talebe mükafat ve disiplin kurulu, derslerdeki çaba ve başarıları ile üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan talebelerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim boyunca en az üç öğretim yılının tüm döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesiyle ödüllendirir.

DEVAMSIZLIK DURUMU AİLEYE BİLDİRİLECEK

Yeni yönetmelik değişikliğinde yer alan bir diğer husus ise 10 günlük mazeretsiz devamsızlık oldu. Değişikliğe göre 10 gün ve üstünde mazeretsiz devamsızlık ve toplamda 30 gün devamsızlığına sahip olan talebeler, başarısız sayılarak ailelerine bildirilecek.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.