Stalk nedir? Stalklamak ne demek?

Stalk nedir? Stalklamak ne demek?
Stalk nedir? Stalklamak ne demek? Stalk anlamı özellikle de sosyal medyanın yaşamımıza iyice yerleşmesi ile ortaya çıkan bir kavram. İngilizce bir ibare olmasına karşın herkes bu anlamı rahatça kullanıyor ve bu anlamı duyanların pek pek çok ne anlama geldiğini biliyor. Stalk, gizlice takip etmek manasında kullanılıyor.

Stalk ne demek? Takip etmek, bilgi toplamak diyebiliriz kısaca. Ekşi Sözlük’te stalk anlamının nasıl kullanıldığı bir örnekle şu şekilde kaleme alınmış: “Evet benden size bir taktik geliyor şimdi, şayet hoşlanılan kız/erkek stalklanacaksa ve elinizde çok az bilgi varsa, hemen giriyoruz googlea, yazıyoruz e-posta adresini oraya ve girdiği tüm forumları buluyoruz. sonra da ne pis bi geçmişi, ne kadar beklenilmedik ilgi alanları ve saçma yorumları olduğunu görüyoruz. forumlarda güzel muhabbet dönme ihtimalinin düşüklüğünü siz de biliyorsunuz. böylelikle özgüvenimiz artıyor ve benimle çıkmaz kanaatini bırakıyoruz.”

Yani stalk ederken kullanıcılar aslında ilgilendiği kişinin neler yaptığını, nelerden hoşlandığını, Whatsapp’a ne vakit girip çıktığını, Whatsapp’ta kimlerle konuştuğunu, Instagram’da kimleri takip ettiğini, kimlerin fotoğrafını sevdiğini vb. arttırabileceğimiz bir çok konuda meraklarını ‘gizlice’ giderirler; işte bu eyleme biz stalk diyoruz. Bu eylemi gerçekleştirene ‘stalker’ da deniyor.

Stalklamanın TDK’da bir yeri yok elbette; ama konuşma dilinde sık sık işitir olduk. Diğer yandan stalk’lamanın da sakıncaları yok değil. Bir başka Ekşi Sözlük yazarından dinliyoruz şimdi de:

“Biz buna eski sevgililerimizin sosyal mecradaki her türlü hesabını düzenli olarak gizliden kontrol etmek de diyebiliriz.çok büyük incelikleri var tabi ki.stalkerlık yaparken hatayla arkadaşlık isteği yollama, iki kez dokunarak beş yıl önceki fotoğrafını sevme, gönderisini sevme gibi şeyler yapmamak lazım.
zamanında masa örtülerinden eski sevgilimin yeni sevgilisini bulmuştum.isminin baş harfini arama kısmına yazınca tüm seceresi dökülüyodu.artık gece gündüz nasıl stalkladıysam.bilgisayarım kafayı yedi de format atınca hepsinden kurtuldum.hastalık gibi bişey oluyo bi süre sonra.
gene de çok şey yapmayın siz ya hiç gerek yok bu şekilde şeylere.”

Stalk nedir? Stalklamak ne demek?

Mor Fil On Twitter

Mor Fil On Twitter

Mor Fil On Twitter

Mor Fil On Twitter

Stalk Bir Sanattır Pic Twitter Znxlvckil

Stalk Bir Sanattır Pic Twitter Znxlvckil

Stalk Nedir Onedio

Stalk Nedir Onedio

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.