Şişkinlik neden olur?

Şişkinlik neden olur?
Şişkinlik, gaz ve geğirme toplumda sık rastlanan şikayetlerdir. Bu şikayetler hassas barsak sendromu, işlevsel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebilir. Bu şikayetlerin neden kaynaklandığını ve nasıl geçtiğiyse vatandaşlarca araştırılıyor. Peki, şişkinlik neden olur?

İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenterohepatoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Filiz Akyüz, , gaz ve geğirme hakkında bilgi verdi. İşte, merakla araştırılan ‘Şişkinlik neden olur?’ sorusunun cevabı…

Prof. Dr. Filiz Akyüz, şişkinlik, gaz ve geğirmenin toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunu belirterek, “Gözle görülür anormallikler yok iken bu şikayetler hassas barsak sendromu, işlevsel hazımsızlık gibi işlevsel hastalıklara eşlik edebilir.” dedi.

Prof. Dr. Akyüz, yaptığı açıklamada, şişkinlik, gaz ve geğirmenin önemli hastalıkların işareti olabileceğini bildirdi.

Bu rahatsızlıkların, toplumda sık rastlanan şikayetlerden olduğunu ifade eden Akyüz, bu tür şikayetlerin, gözle görülür anormallikler yokken hassas barsak sendromu, işlevsel hazımsızlık gibi hastalıklara eşlik edebileceğini belirterek, ayrıca, laktoz intoleransı, fruktoz intoleransı, fruktan tüketimi, sorbitol tüketimi, gluten duyarlılığı, peptik ülser, reflü, kronik kabızlık, safra taşı hastalıkları ile ya da tek başına da görülebileceğine dikkati çekti.

Hastalarda, gastrointestinal sistemde çok oranda gaz ya da hava içeriğinin nerden kaynaklandığı sorusunun akla gelebileceğini aktaran Akyüz, hastalığın sebeplerinin barsakta gaz üretiminin artması, gastrointestinal sistemde hareket bozukluğuna bağlı birikmiş havanın boşalamaması ve fazla hava yutma şeklinde görülebileceğini ifade etti.

Prof. Dr. Akyüz, yemek yeme ve su içme sırasında hava yutmanın normal fizyolojik bir vaka olduğuna işaret ederek, şu bilgileri verdi:

“Sağlıklı insanlarda yapılan bir çalışmalarda 10 mililitre sıvı ile yaklaşık 8-32 mililitre hava yutulduğu gösterilmiştir. Dik pozisyonda yutulmuş hava midenin üst kısımda birikir. Midenin üst bölgesindeki gerilme ile yemek borusuyla mide bileşkesinde geçici gevşeme olur. Böylece yutulmuş hava dışarı çıkar. Hava yemek borusuna girdiğinde gerilmeye neden olur. Böylece yemek borusunun üst kısmı gevşer ve gaz yutağa doğru kaçarak ağız yoluyla atılır (geğirme). Yemek sonrası 3-4 geğirme normaldir. Bu yutkunma sırasında havanın yutulmasından kaynaklanmaktadır. Geğirme reflü ve işlevsel hazımsızlıkta sık görülmekle beraber tek başına bir şikayet olarak da görülebilen bir işlevsel gastrointestinal sistem hastalığıdır.”

Can sıkıcı tekrarlayan geğirmelerin davranışsal bir bozukluk olup, fazla hava yutulmasından kaynaklandığını aktaran Akyüz, bu hastalardaki değerlendirmenin bir parçasının da psikiyatri olması gerektiğini kaydetti.

Hastalık denilebilmesi için hava yutmanın haftada enaz birkaç kere olması ve hayat kalitesini bozması gerektiğinin altını çizen Akyüz, “Tedavide şayet altta yatan bir hastalık belirlenmiş ise (reflü, safra taşı ya da ülser gibi) onun tedavisi tavsiye edilir. Aksi taktirde, davranış terapisi, konuşma terapisi, ilaçlar ve diyet tavsiye edilir. Hekimlerin gaz tedavisinde en çok kullandıkları ilaçlar mide asit baskılayıcılar yüzde 22, bağırsak hareketlerini arttırıcı ilaçlar yüzde 10, anksiyolitik yüzde 8, antidepresan yüzde 6, laksatif (ishal yapan ilaçlar) yüzde 6, simetikon yüzde 4, laktaz enzim replasmanı yüzde 2.5, antibiyotik yüzde 2.5. Bu ilaçların faydası hastaya göre değişmekle beraber yüzde 30-40 hastada etkili olabilir.” açıklamasını yaptı.

Prof. Dr. Akyüz, barsak gazı ve karın şişkinliği ön plandaysa hastalığın diyet ile ilişkisinin de sorgulanması gerektiğini belirterek, diyet önerisi yaparken hastaya en çok dokunan ve yedikten sonra şikayet oluşturan gıdaların diyetten çıkarılması önerisinde bulundu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.