Şırdan nedir? Evde şırdan dolması nasıl yapılır?

Şırdan nedir? Evde şırdan dolması nasıl yapılır?
Adana’nın yerel lezzeti şırdan veya şırdan dolması son dönemde popülerliği giderek artan yemeklerden. Özellikle sakatat sevenlerin vazgeçemediği yemeklerden olan şırdan, sosyal medyada da çok sık karşımıza çıkmaya başladı. Bu nedenle evde şırdan yapmak isteyen ve “Şırdan nasıl yapılır?” diye arama motorlarına danışanların sayısı da günden güne artıyor. Siz de şırdan ne demektir, hayvanın neresinden elde edilir merak ediyorsanız veya evde şırdan yapmak ve gönül ferahlığıyla yemek istiyorsanız içeriğimizde aradıklarınızı bulabilirsiniz. İşte tüm ayrıntılar…

koyun veya inek gibi geviş getiren hayvanların midelerindeki dört gözden sonuncusuna verilen isimdir. İşkembe, börkenek, kırkbayır, şırdan (ya da şirden) olarak giden sıralamada midenin barsaklara en yakın olan kısmıdır.

Midenin bu bölümü iyice temizlendikten sonra baharlı pirinç karışımı ile doldurulur. Ağzı dikilir ve salçalı suda pişirilir. Böylece şırdan dolması elde edilir. Şırdan dolması üstüne tuzlu kimyon ve pul biber serperek yenir.

Sakatat sevenlerin gözdesi olan şırdanı evde yapmak isteyenlerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta temizliktir. Tıpkı işkembe için olduğu gibi şırdanın temizliği de oldukça önemlidir. Kasaptan aldığınız şırdanın içini temizledikten sonra her iki yüzünü de önce soğuk sonra sıcak su ile defalarca yıkamalısınız. Ardından tuzlu ve limonlu bir su hazırlayarak şırdanları bu suda birkaç saat bekletmeli ve renginin ağarmasını sağlamalısınız. Ardından yeniden yıkayacağınız şırdan doldurulmaya hazırdır.

İşkembe çorbası tarifi

Gelelim şırdan dolmasının yapılışına… Öncelikle, ihtiyacımız olan malzemeler şöyle:

4 adet şırdan
3 su bardağı pirinç
3 adet soğan
1 yemek kaşığı biber salçası
2 çay kaşığı tuz
2 çay kaşığı karabiber
2 çay kaşığı kimyon
2 çay kaşığı kırmızı pul biber

Şırdanları yukarda dile getirtiğimiz şekilde temizleyin. Soğanı incecik kıyın. Pirinç ve diğer malzemelerle karıştırın. Hazırladığınız bu harcı şırdanların içine doldurun. Şırdanların ağzını dikip tencereye yerleştirin. Üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyip pişirmeye başlayın.

Pişerken çatalla kontrol edin. Pirinçler yumuşadığınızda yemeğiniz hazırdır. Üzerine bolca kimyon ve pul biber serperek servis edebilirsiniz. Afiyet olsun!

19Sakatatı herkese sevdirecek mekanlar Et 101Et pişirirken nelere dikkat edilmeli? Et pişirmenin püf noktaları nelerdir? Et pişirirken yapılan hatalar nelerdir? Et nasıl marine edilmeli? İşte et pişirmenin tüm püf noktaları…daha fazla video için

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.