Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri ve tedavisi nasıldır?
Sinüzit sık sık bir üst solunum yolu enfeksiyonunun arkasından başlayan burun ve geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, baş sızısı, halsizlik gibi bulgulara neden olan bir hastalıktır. Peki bir çok kişinin ortak problemi olan sinüzitten korunmak mümkün mü? Hastalığın sebepleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Op. Dr. Esin Özlem Atmış sinüzitin oluşma sebepleri ve tedavisi hakkında önemli bilgiler verdi. Sağlıklı bir insanda yaklaşık yarım litre mukus oluştuğunu söyleyen Dr. Atmış, mukusun önce buruna daha sonra geniz bölgesinden boğaza atılarak yutulduğunu ifade etti ve şunları ifade etti: “Bu doğal bir akıntıdır ve normalde fark edilmez lakin sinüzit halinde sinüs ağızlarında tıkanmaya bağlı bu mukus dışarıya atılamaz, mukusun kıvamı değişir ve mukusta bakteriler ve virüsler üreyerek hastalık tablosu oluşur.”

Akut Sinüzitin Belirtileri:

Yüzde ağrı ve basınç hissi

– Burun tıkanıklığı

– Burun akıntısı

– Koku alamama

– Ateş

– Baş sızısı ve dişlere vuran ağrı

– Halsizlik

– Öksürük

SİNÜZİT NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Sinüzit tedavisi nedene yönelik yapılmaktadır. Eğer soğuk algınlığına bağlı olduğu düşünülüyorsa burun ödemini azaltacak burun spreyleri  ve soğuk algınlığı ilaçlarıyla tedavi edilir. Bulguların 7-10 günü geçmesi ya da 5. Günden sonra semptomların kötüleşmesi durumunda bakteriyel bir enfeksiyon gelişmiş olabileceği düşünülür ve kulak burun boğaz hekiminin muayenesi ile kesin karar verebileceği antibiyotik seçeneği göz önünde bulundurulur. Temiz suyla hazırlanmış tuzlu-karbonatlı sular, eczaneden alınacak okyanus suları ya da serum fizyolojikler yardımıyla burun yıkaması yapılarak sinüslerin ağızlarının temizlenmesine yardımcı olunabilir.

– Alerjiye bağlı olduğu düşünülen durumlarda allerji ilaçları tedaviye ilave edilir.

– Diş enfeksiyonları tedavi edilmelidir.

– Reflü hastalığına yönelik önlemler alınmalıdır.

– Beslenme desteği sağlanmalı ve eksik olan vitamin ve minarellerle desteklenmelidir. Özelliklede A, C, D ve E vitaminleri, selenyum, çinko ve magnezyum bunlardan bazılarıdır.

– Sigara içilmemeli, temiz havada alınmalıdır.

Özetleyecek olursak sinüslerin ağzını tıkayacak sebeplerin önüne geçilmeli, burnumuzun açık kalmasını sağlamalı, sinüsleri örten mukozayı zararlı etkenlerden uzak tutmalıyız.

SİNÜZİTTEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER

Bağışıklık sisteminizi güçlü tutun. İyi bir uyku uyuyun, sağlıklı, vitamin ve minerallerden zengin beslenin.

Soğuk algınlıklarına karşı korunun.

– Kuru ve soğuk havalardan korunun, direk rüzgara maruz kalmayın.

Bulunduğunuz ortamın yeterince nemli olmasına itina gösterin.

Her ne kadar mekanizması tam olarak anlaşılamamış olsa dahi ıslak saçlarla uzun süre kalmanın sinüzite neden olduğu bilinmektedir, bu nedenle banyodan sonra saçların iyice kuruduğundan emin olunmalıdır.

Hastalık dönmelerinde uygulanacak burun yıkamaları burundaki ödemi azaltacak, burun akıntılarının daha kolay atılmasını sağlayacak ve dolayısı ile hastalığın çok daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Sinüzit nedir? Sinüzit belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Sinüzitin Doğal Tedavisi Nasıldır Sinüzitin Belirtileri Nelerdir

Sinüzitin Doğal Tedavisi Nasıldır Sinüzitin Belirtileri Nelerdir

Sinüzit Tedavisi Nasıldır Balonla Sinüs Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır Sinüzit Nedir

Sinüzit Tedavisi Nasıldır Balonla Sinüs Tedavisi Nedir Kimlere Uygulanır Sinüzit Nedir

Sinüzit Nedir Sinüzitin Belirtileri Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Sinüzit Nedir Sinüzitin Belirtileri Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.