Şevval orucu ne zaman tutulur? Fazileti ve hükmü nedir?

Şevval orucu ne vakit tutulur? Fazileti ve hükmü nedir?
Ramazan ayını oruç ve teravih gibi ibadetlerle geçiren Müslümanlar, Ramazan’ın bitmesinin arkasından başlayan Şevval ayına özel Şevval orucu hakkında araştırma yapıyor. Sünnet olan bu orucun nasıl ve hangi tarihlerde tutulacağı araştırılıyor. Peki, Şevva…

Mübarek Ramazan ayının bitmesi ve Şevval ayının başlaması ile birlikte Şevval orucu ne vakit ve nasıl tutulur sorusu yurttaşlar tarafından en fazla merak edilen ve sorgulanan konular arasında yer almaya başladı. Şevval orucunun nasıl tutulacağı ve şevval orucunun neden önemli olduğunu merak eden yurttaşlar konu hakkında araştırma yapıyor. İşte, Şevval orucu hakkında merak edilen ayrıntılar…

ŞEVVAL ORUCU NE ZAMAN TUTULUR?

Şevval orucu, Ramazan’ın arkasından tutulması tavsiye edilen bir oruçtur. Farz olmayan bir ibadet olan Şevval orucu, Ramazan ayından sonra tutulmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed, “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki senenin bütününde oruç tutmuş gibi olur.” buyurmuştur.

Yani Müslüman yurttaşlar, Ramazan ayının arkasından gelen 30 günlük Şevval ayı içinde herhangi bir 6 gün oruç tutabilir. Böylelikle Hz. Muhammed’in buyurduğu gibi sanki tüm yıl oruç tutmuş gibi olur.

ŞEVVAL ORUCU NASIL TUTULUR?

Ramazan ayının arkasından içine girilen Şevval ayında tutulan Şevval orucu, 6 gün sürmektedir. Şevval orucunu Ramazan Bayramı’nda tutmak haramdır. Şevval orucu, aynı Ramazan ayında tutulan oruç gibidir. İmsak vaktinde oruç başlar ve akşam ezanında oruç bozulur. Bu oruç ard arda tutulabileceği gibi, ara verilerek de tutulabilir.

ŞEVVAL ORUCUNUN HÜKMÜ NEDİR?

Ramazan’dan sonra Şevval ayında altı gün oruç tutmak müstehaptır. Hz. Peygamber (s.a.s.), “Kim Ramazan orucunu tutar ve ona Şevval ayından altı gün ilave ederse, sanki senenin bütününde oruç tutmuş gibi olur.” (Müslim, Sıyâm, 204; Tirmizî, Savm, 53; Ebû Dâvûd, Savm, 59) buyurmuştur. Bu oruç arka arkaya tutulabileceği gibi ara verilerek de tutulabilir (İbn bidîn, Reddü’l-muhtâr, III, 421, 422).

Şevval ayında boşuna olarak tutulan oruç, Ramazan’da tutulmayan oruçların yerine geçmez; kısaca Ramazan’da tutulmayan oruçların ayrıca kaza edilmesi farzdır. Bir oruçta hem kaza hem de boşuna yerine niyet edilmesi geçerli olmadığından Şevval ayında tutulan oruçta da bunlardan yalnız birine niyetlenmek gerekir. Şevval ayında oruç tutulurken, Ramazan’da tutulamayan oruçların kazasına niyet edilirse bu oruçlar kaza orucu olur.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.