Selda Alkor kimdir? Selda Alkor’un hayatına ilişkin bilgiler

Selda Alkor kimdir? Selda Alkor'un yaşamına ilişkin bilgiler
Usta oyuncu Selda Alkor, yer aldığı projeler ve misafir olarak katıldığı programlarla gündeme gelmeye devam ediyor. Selma Alkor bir döneme damga vuran Asmalı Konak’ta ‘Sümbül Sultan’ karakterini canlandırmıştı. İşte, Selma Alkor’un yaşamına ilişkin bilgiler.

Çerkez bir baba ve Gürcü köken bir annenin kızı olan , 3 Ocak 1943 tarihinde Konya’da dünyaya geldi. Çocukluğunun büyük bir bölümünü Manisa’da geçirdi. İzmir ve Manisa Kız Lisesi’nde okudu, daha sonra Kız Sanat Enstitüsü’nden mezun oldu. 1965’te Ses dergisinin açtığı Sinema Yıldızı Yarışması’nda birinci olan Selda Alkor, aynı sene Aram Gülyüz’ün yönettiği ‘Cumartesi Senin, Pazar Benim’ filmi ile sinemaya geçti.

Halit Refiğ’in ‘Güneşe Giden Yol’ ve Nejat Saydam’ın ‘Buzlar Çözülmeden’ filmlerinde rol aldı. 1967’de sahneye çıktı. Folk müziğiyle aranjman ifade etti. Birkaç kez senenin en başarılı sanatçısı seçildi. Milli basketbol oyuncusu Cihat İlkbaşaran ile evlendi. TRT’de yayınlanan Kartallar Yüksek Uçar dizisindeki karakteri ile ününü pekiştiren Alkor, son yıllarda Asmalı Konak, Çemberimde Gül Oya ve Parmaklıklar Ardında adlı dizilerde rol aldı. Asmalı Konak’taki rolü sebebiyle “Hanım Ağa” olarak adlandırıldı. Selda Alkor, TÜRKSAV ve SODER de dahil olmak üzere çeşitli vakıfların başkanlığını yaptı.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.