Sarı nokta hastalığı nedir?

Sarı nokta hastalığı nedir?
Sarı nokta hastalığı ne demektir sorusunun cevabı, görmede bulanıklık yaşayan yurttaşlar tarafından sorgulanmaya başladı. Retinanın altında ‘drusen’ ismi verilen tortu birikmesi ile oluşan sarı nokta hastalığının tedavisi ve belirtileri merak ediliyor. Peki, sarı nokta hastalığı nedir?

Görmede bulanıklık, etrafa bakarken karanlık alanlar olması ya da merkezi görüşte bozulma gibi belirtilerle ortaya çıkan “makula dejenerasyonu” hastaların belirtileri fark etmesinin arkasından hızlıca ilerleyebiliyor. Halk arasında “” olarak bilinen bu rahatsızlık, erken tanı sayesinde tedavi edilebiliyor.

Merkezi görüş kalıcı olarak kaybedilebilir

Retinanın, ince detayları açıkça görebilmeye müsaade eden, merkezi görmeden sorumlu parçasına “makula” denilmektedir. Küçük bir bölümünü oluşturmasına karşın retinanın geri kalanına oranla detaya en duyarlı yapıdır. Gözde makulanın bozulması ya da yeni damar yapılarının oluşması ile retina tabakalarının yıkıma uğraması, yaşa bağlı makula dejenerasyonu olarak adlandırılmaktadır.

Birçok insanda bedenin doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olarak gelişen bu hastalık, bazı hastalarda merkezi görüşün kalıcı olarak kaybedilmesi ile sonuçlanabilmektedir. Genellikle çevresel görüş etkilenmez. Örneğin; ileri makula dejenerasyonu olan hasta, bir saatin ana hatlarını görebilse de akrep ve yelkovanı seçemediğinden zamanı söyleyemez.

Genetik geçişli olabilir

İnsan bedenindeki hücreler, çevredeki oksijenle sürekli reaksiyona girmektedir. Bu aktivitenin sonucu olarak, vücutta serbest radikaller ismi verilen küçük moleküller üretilir. Söz konusu moleküller hücreleri etkiler ve bazan onlara zarar da verebilir. Bu tablonun, sarı nokta hastalığının gelişmesinde önemli rol oynadığı düşünülmektedir.

Genetik geçiş de önemli bir risk faktörüdür. Bazı çalışmalar, iltihabın da etkili olduğunu göstermektedir. Bunların yanı sıra aşırı aktif bir bağışıklık sistemi de hastalığın ortaya çıkmasına yol açabilmektedir.

İki gözü de etkileyebiliyor

Sarı nokta hastalığında, retinanın altında “drusen” ismi verilen tortu birikmektedir. Bazı hastalarda retina altında anormal kan damarları da gelişmektedir. Tedavi edilsin ya da edilmesin, makula dejenerasyonu tek başına mutlak körlüğe yol açmamaktadır. Daha ilerlemiş vakaların görüldüğü kişiler, yanal ya da çevresel görüşünü kullanarak faydalı görüş sahibi olmayı sürdürebilmektedir.

Bu rahatsızlık görme kaybına yol açtığında, çoğunlukla bir gözde başlamakta ötekiniyse daha sonra etkilemektedir. Birçok kişi, bariz bir görme problemi olana ya da göz muayenesinde belirlenene dek sarı nokta hastalığına sahip olduğunun farkına varamamaktadır.

Bu belirtileri önemseyin

Sarı nokta hastalığı, kuru ve yaş olmak üzere iki tipe ayrılmaktadır. Kuru tip sarı nokta hastalığının belirtileri arasında; bulanık uzak mesafe ya da okuma vizyonu, yalnızca aydınlık ortamlarda yakını görme, bulanık görüş, parlak ışıktan düşük ışığa geçerken görme güçlüğü, insanların yüzlerini tanıma sorunu ya da yetersizliğiyle ara mesafelerde yetersiz görüş yer almaktadır. Bu rahatsızlık, bazan bir bazan iki gözü birden etkileyebilmektedir.

Etkilenmemiş göz, ötekindeki görme kaybını telafi edebilir. Dolayısı ile tek tarafın etkilendiği durumlarda, hasta gözdeki değişiklikler kişiler tarafından fark edilemeyebilir. Yaş tip makula dejenerasyonuysa düz çizgilerde bükülme, eğri ya da düzensiz olarak görünme, görme alanında koyu gri lekeler ya da boşluklar oluşması, merkezi görme kayıpları, nesnelerin boyutunun her göz için farklı olması, renklerde parlaklık kaybı ve her göz için farklı görme gibi belirtilerle kendini göstermektedir.

Tedavide başarı için erken tanı büyük önem taşımaktadır. Erken tanı aldığında tedavi edilebilen bir ileri yaş hastalığı olan sarı nokta hastalığının hastalar açısından en önemli dezavantajı, çok kez geç dönemde fark ediliyor olmasıdır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.