Rezene çayı nasıl yapılır? Rezene çayı tarifi

Rezene çayı nasıl yapılır? Rezene çayı tarifi
Aromalı bitkilerin en yaygın olanlarından biri olan rezene, mutfaklarımızda çok farklı şekillerde yer bulabiliyor. Rezenenin tazesinden yemek yapabilir, rezeneyi tavuk ve balık yemeklerinde veya salatalarda tat verici olarak kullanabilir, rezene tohumlarından çay yapabilirsiniz. Özellikle mide rahatsızlıklarına çok iyi gelen rezene çayının nasıl yapıldığını ve yararlarını öğrenmek istiyorsanız sizi içeriğimize alalım. Bu satırları okuduktan sonra rezeneyi mutfağınızdan eksik edemeyeceksiniz.

Rezene çayının malzemeleri şöyledir:

2 çay kaşığı rezene tohumu

1 su bardağı su

1 çay kaşığı bal

Rezene çayının yararları nelerdir?

yaparken tohumlarla suyun oranına dikkat etmelisiniz. Bir bardak suya 2 çay kaşığı rezene tohumu ideal bir orandır. Ancak tohumları doğrudan suya atmadan önce bir havan, bardak veya kavanoz yardımı ile ezip içerisindeki yağları açığa çıkarmalısınız.

Bu işlemin arkasından bir cezvenin içine suyunuzu alıp ocağın üstünde kaynama noktasına gelene kadar ısıtın. Su kaynamaya başlayınca içine ezdiğiniz rezene tohumlarını ilave edin ve altını kısın. Çayınızı bu şekilde 2-3 dakika kısık ateşte demleyin. Suyun harlı ateşte kaynaması çayın içerisindeki faydalı maddeleri öldürür. Bu nedenle altını çok açmayın.

Çayınız demlenince süzüp bir fincana alın. Arzu ederseniz içine 1 çay kaşığı bal ekleyebilirsiniz. Çayınızı çok soğutmadan içmelisiniz. Soğuduğunda rezenenin tesiri zayıflar. Öğlen saatlerinde ya da akşam bir bardak tüketebilirsiniz.

Zencefil çayı nasıl yapılır? Üç farklı zencefil çayı tarifi Çikolatalı & Karamelli Pankek | Mucize LezzetlerMucize Lezzetler’in bugünkü menüsünde Çikolatalı & Karamelli Pankek var! Gülçin Çavdarcı’nın enfes tarifiyle sizlerle…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.