Rauf Denktaş kimdir? İşte Rauf Denktaş’ın biyografisi

Rauf Denktaş kimdir? İşte Rauf Denktaş'ın biyografisi
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş ölüm sene dönümünde unutulmadı. 17 Ocak 2012 tarihinde yaşamını kaybeden Rauf Denktaş vefatının 7. senesinde anılıyor. İşte, Rauf Denktaş’ın yaşamına ilişkin bilgiler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk cumhur başkanı , 27 Ocak 1924 tarihinde dünyaya geldi. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Rauf Denktaş, 1930 senesinde eğitim için İstanbul’a gönderildi. Arnavutköy’de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren Fevzi Ati Lisesi’nde yatılı okumaya başladı. Ortaokuldan sonra Kıbrıs’a döndü ve 1941 senesinde Lefkoşa İngiliz Okulu’ndan mezun oldu. Mezun olmasının arkasından Fazıl Küçük’ün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Daha sonra bir müddet Mağusa’da tercümanlık, mahkemelerde memuriyet ve İngiliz Okulu’nda öğretmenlik yaptı. 1944 senesinde hukuk eğitimi için Lincoln’s Inn’de okumak üzere Birleşik Krallık’a gitti. 1947 senesinde adaya döndü ve avukatlığa başladı. Sonraları savcılığa geçti ve 1956 senesinde başsavcılığa yükseldi.

27 Kasım 1948 tarihinde Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingde Fazıl Küçük ile birlikte hatiplik yaptı. Halka ilk hitabını bu vesile ile ve 24 yaşlarındayken yaptı. Türk cemaatinin iki önemli adı Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük arasında arabulucu rolünü üstlenip, toplumun çıkarlarının takip edeni oldu. Faiz Kaymak’ın teklifi ve Fazıl Küçük’ün tasvibi ile Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi’nde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden emeklilik hakkını kazanmasına altı ay kala, Birleşik Krallık yönetimini zorlukla ikna ederek istifa etti ve cemaat sorunları ile uğraşmaya başladı. 1949 yılı yaz aylarında avukatlık yapmaya başladı. Yine aynı sene Aydın Hanım’la evlendi. 1955 senesinde terörist bir hüviyete bürünen Enosisle mücadelede ve EOKA karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön verdi. 1958 senesinde hükumetteki görevinden istifa etti. Arkadaşları ile 1 Ağustos 1958 tarihinde Türk Mukavemet Teşkilatını (TMT) kurdu.
1958 senesinde Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu vakaları protesto etti. Zürih-Londra anlaşmaları öncesinde Fazıl Küçük ile beraber Ankara’ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorluyla görüşmeye gitti. Bu görüşmede adaya Türk askerinin gönderilmesi teklifini ifade etti. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası’nın hazırlanmasında gayret gösterdi. Aynı sene Türk Cemaat Meclisi üyeliği ve Türk Cemaati İcra Komitesi Başkanlığı’na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde 650 kişilik Türk Alayı Magosa Limanı’na ayak bastı. 1963 vakalarından sonra temaslarda bulunmak üzere Ankara’ya gitti. Temaslarını tamamlayarak bir sandalla Kıbrıs’a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.

1964’teki Londra Konferansı’ndan sonra Makarios tarafından arzu edilmeyen adam ilan edildi. Kıbrıs’a girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy’e çıkarak savaşa katıldı. 1967 senesinde adaya gizlice girerken tutuklanarak cezaevine kondu. Yoğun girişimler sonucu Türkiye’ye iade edildi. 1968 senesinde adaya giriş yasağı kaldırılınca Kıbrıs’a döndü.

Siyaset dönemi

1970 seçimlerinde Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı’na seçildi. 18 Şubat 1973 tarihinde Fazıl Küçük görevinden ayrılması üstüne Kıbrıs Cumhurbaşkanı Yardımcısı seçildi. Bu görevinden 28 Şubat 1973 tarihinde istifa etti ve aynı gün Kıbrıs Türk Yönetimi Başkanı seçildi. Kıbrıs Harekâtı’nın arkasından 13 Şubat 1975 tarihinde Kıbrıs Türk Federe Devleti’nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüttü ve anayasa uyarınca 1976 senesinde yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 senesinde ikinci kez devlet başkanı oldu. 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990 tarihinde yapılan erken seçimde ikinci kez cumhur başkanı seçildi. 1995’teki seçimlerde de cumhur başkanı seçildi. 2000 yılındaki seçimlerde %43.67 oranında oy aldı ve ikinci tura kaldı; ama ikinci tura kalan diğer aday olan Derviş Eroğlu’nun çekilmesi üstüne seçimden galip olarak çıktı. 2004 senesinde BM genel sekreteri Kofi Annan’ın Kıbrıs Sorunu’nun çözümü için hazırladığı Annan Planı’na karşı çıktı, buna karşın plan Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilse de Kıbrıslı Rumların reddetmesi üstüne yaşama geçmedi. 17 Nisan 2005 tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmadı ve 24 Nisan 2005 tarihinde görevi yeni seçilen cumhur başkanı Mehmet Ali Talat’a devretti.

Sosyal yaşamı

Politika yaşamı yanı sıra, aynı zamanda yazar kimliği ile de önemli bir kişilik olan Rauf Denktaş, 1985 yılının son aylarından bugüne, Yeni Asya Yayınları arasında çıkan kitapları bulunuyor. Ayrıca Denktaş, çok meraklı bir fotoğrafçı özelliğiyle de bilinmekte, fotoğraf makinesini elinden bırakmamaktaydı. Rauf Denktaş, Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmakta ve ART adlı televizyon kanalında Pazartesi günleri Denktaş’ın Gündemi adlı, görüşlerini anlattığı programı sunmaktaydı.

Ayrıca Kurtlar Vadisi dizisinde kendisini canlandırarak misafir oyuncu olarak yer aldı.

Vefatı

Rauf Denktaş’ın cenazesi, defnedilmeden hemen önce Cumhuriyet Parkı’nda 8 Ocak gecesi organ yetmezliği teşhisiyle Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırılan Rauf Denktaş, tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012 tarihinde 88 yaşında vefat etti. Vefatının arkasından Türkiye ve KKTC’de ulusal yas ilan edildi. 17 Ocak 2012 günü, yapılan devlet töreni ile Lefkoşa’daki Cumhuriyet Parkı’nda defnedildi.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.