Portör muayenesi yerine gelen hijyen belgesi nedir nasıl alınır?

Portör muayenesi yerine gelen hijyen belgesi nedir nasıl alınır?
Portör muayenesi, özellikle besin üzerine çalışılan sektörlerde, çalışanların yaptırması gereken önemli kontrollerden birisi olarak bilinmekteydi. 2014 yılına kadar yapılan portör muayenesi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın kararı ile yer…

Portör muayanesi, Resmi Gazete’de yayımlanan bilgilere göre 2014 yazında yürürlükten kaldırıldı. İşte, Resmi Gazete’de bu muayene hakkında yayımlanan o bilgiler;

“Ülkemizde besin üretim ve perakende işyerleri başta olmak üzere, çeşitli sıhhi ve gayrisıhhi işyerlerinde çalışanların yaptırmak zorunda oldukları portör muayeneleri hususu, 02 Kasım 2012 tarihli ve 28103 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan değişiklik ile kaldırılmıştır. (1593 sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun portör muayeneleriyle alakalı 126 ve 127.maddeleri değiştirilmiştir.) Söz konusu değişiklik ile, belirli vakitlerde yapılması gereken portör muayeneleri ya da tetkikleri yapılmayıp bunun yerine çalışanların hijyen eğitimi alması ve bu eğitime ilişkin konuların Sağlık, İçişleri ve Gıda Tarım Hayvancılık Bakanlıklarının ortak çıkaracağı yönetmelik ile düzenlenmesi öngörülmüştür. Buna göre hazırlanan Hijyen Eğitimi Yönetmeliği 05.07.2013 tarihinde (R.G.:28698) yayımlanmış ve yürürlüğe girmiştir.

Eğitimleri İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bağlı Halk Eğitim Merkezleri ve benzeri kuruluşlar vermektedir.Yönetmeliğin Geçici 1. maddesi gereğince; işyerlerinin sahipleri ve işletenleri, Yönetmelik yürürlüğe girdikten sonraki bir sene içinde çalışanlarının Yönetmelikte belirtilen eğitimleri almalarını sağlamakla yükümlüdürler. 05 Temmuz 2014 tarihine kadar tüm besin işletmelerinde bu eğitimlerin tamamlanmalıdır. Aksi halde sonrasında yapılacak denetimlerde “Hijyen Eğitim Belgesi” almamış olanlar hakkında alakalı kanun gereği kişi başı 250 ile 1000 TL. arasında cezai işlem uygulanması öngörülmektedir.

Konunun önemine binaen besin üretimi, tüketimi ve satışının yapıldığı tüm besin işletmeleri çalışanlarının Halk Eğitim Merkezleri’ne müracaat ederek “Hijyen Eğitim Belgesi” almaları gereklidir.”

HİJYEN BELGESİ NEDİR KİMLER VERİR?

Hijyen Eğitimi Yönetmeliği kapsamında, besin ve su sektöründe (gıda üretim ve perakende iş yerleri, besin ile temas eden madde ve malzeme üreten işyerleri, insani tüketim maksatlı sular ile doğal mineralli suları üreten iş yerleri) çalışanlara yönelik eğitimdir.

Bu belge ile gıda ve su sektöründe çalışanlar hijyen konusunda bilgi vermeyi hedeflenmektedir.

Hijyen belgesi, meslek eğitim kursları ve halk eğitim merkezleri tarafından verilebildiği gibi, özel kuruluşlarca da gerçekleştirilmektedir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.