Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf vefat yıl dönümünde anılıyor

Özdemir Asaf kimdir? Özdemir Asaf vefat sene dönümünde anılıyor
Çağdaş Türk şiirinin güçlü şairlerinden Özdemir Asaf, ölümünün 38. senesinde anılıyor. Türk edebiyatına ölümsüz eserler bırakan Özdemir Asaf, yakınları tarafından yaşama her vakit duygu dolu gözlerle bakan kibar birisi olarak nitelendiriliyordu. Peki, Özdemir Asaf kimdir? İşte, Özdemir Asaf’ın biyografisi…

Gerçek ismi Halit Özdemir Arun olan şair, Mehmet Asaf ile Hamdiye Hanımın çocuğu olarak, ikiz kardeşi Neire Özgönül Arun’dan birgün önce, 11 Haziran 1923’te Ankara’da dünyaya geldi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün dileğiyle 1922’de Ankara’ya taşınan şairin babası Mehmet Asaf’ın, 1930’da geçirdiği bir hastalık sonucunda yaşamını kaybetmesi üstüne aile, 1930’da yeniden İstanbul’a taşındı.

Atatürk’ün, İsmet İnönü’ye verdiği “Asaf’ın çocuklarını bir okula yerleştirin” emri ile eğitim yaşamına başlayan Asaf, Galatasaray Lisesi’nden sonra 1941’te sınavı kazanarak Kabataş Erkek Lisesi’ne geçti.

Buradan mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi’nde hukuk okumaya başlayan şair, 2 sene sürdürebildiği hukuk eğitiminde ilk eşi Sabahat Selma Tezakın’a aşık oldu.

ÜÇ FAKÜLTEDEN DE MEZUN OLAMADI

Asaf, daha sonra 3 sene iktisat bölümüne ve bir sene gazetecilik bölümüne devam etse de hiç birinden mezun olamadı.

Bir süre sigorta prodüktörlüğü yapan ve 1948’de askere gidinceye kadar görevli olarak, Afyon, Çankırı, Burdur, Kastamonu, Ankara gibi bir çok kenti dolaşan şair, 1961’deyse eşinden ayrıldı.

Zaman ve Tanin gazetelerinde tercüman olarak çalışan Asaf, 1962’de Türkiye’nin akademik eğitim almış ilk bayan fotoğrafçısı Yıldız Moran’la ikinci evliliğini yaptı ve bu evlilikten Gün, Olgun ve Etkin isimlerinde 3 oğlu dünyaya geldi.

Asaf, ilk yazısı “Servet-i Fünun” dergisinde çıktıktan sonra şiir, yazı ve çevirilerini “Amaç”, “Büyük Doğu”, “Dost”, “Edebiyat Dünyası”, “Kaynak”, “Küçük Dergi”, “Seçilmiş Hikayeler”, “Uyanış”, “Şadırvan”, “Türkçe”, “Türk Dili”, “Varlık”, “Yeditepe”, “Yenilik”, “Yirminci Asır” gibi dergilerde ve “Vatan” gazetesinin sanat sayfalarında yayımladı.

58 YAŞINDA VEFAT ETTİ

Sanat Basımevi’ni 1951’de kurarak matbaacılığa başlayan Asaf, 1955’te Yuvarlak Masa Yayınları’nı kurdu ve şiir kitaplarını ard arda yayımlamaya başladı.

İkilikler ve dörtlüklerden oluşan ilk şiirlerinde yoğun bir söyleyiş özelliği göze çarpan Özdemi Asaf, eserlerinde insan-toplum ilişkilerine yönelik temaları konu edindi.

Çevresi tarafından yaşamı boyunca nazik, yaşama her vakit duygu dolu gözlerle bakan birisi olarak nitelendirilen , Türk Edebiyatçılar Birliği temsilcisi olarak 1959’da Belçika Milletlerarası Şiir Bienali’ne, 1966’da Makedonya Yazarlar Birliği’nin davetlisi olarak Yugoslavya’da Şiir Kongresi’ne katıldı.

Çevirileri ve şiir kitapları yayımlanmaya devam eden şair, matbaasını ve Yuvarlak Masa Yayınları’nı 1970’de kapattı.

Şairin çok kullandığı sevgi, ayrılık, ölüm temaları, son dönem şiirlerinde giderek yerini kaçış ve umutsuzluğun tedirginliğine bıraktı.

Çocukken geçirdiği akciğer rahatsızlığı 1979’da tekrarlayan Özdemir Asaf, 1980 aralık ayı başında, Vakıf Gureba Hastanesi’nde tedavi görmeye başladı.

Beyninde tümör belirlenen ve 28 Ocak 1981’de, 58 yaşlarındayken Bebek’teki evinde yaşama veda eden Özdemir Asaf’ın cenazesi, dileği üstüne Aşiyan Mezarlığı’na defnedildi

GERİDE ÖLÜMSÜZ ESERLER BIRAKTI

Asaf, “Dünya Kaçtı Gözüme”, “Sen Sen Sen”, “Bir Kapı Önünde”, “Yumuşaklıklar Değil”, “Nasılsın”, “Çiçekleri Yemeyin”, “Ben Değildim”, “Bugün ve Bugün”, “Benden Sonra Mutluluk”, “Çiçek Senfonisi” şiir kitaplarıyla, “Dün Yağmur Yağacak” ve “‘ça” adlı hikayelerini okuyucu ile buluşturdu.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.