Natamisin nedir? Kullanım alanları nelerdir?

Natamisin nedir? Kullanım alanları nelerdir?
Natamisin nedir sorusu bir çok kişi tarafından merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Gıdalarda küflenmeyi engelleyen koruyucu madde olarak bilinen natamisinin hangi alanlarda kullanıldığı merak ediliyor. Peki, natamisin nedir?…

Gıdalarda küf bulunması, insan sağlığı açısından çok önemlidir. Küfler, çok düşük sıcaklıklarda bile, yüksek toksik maddeler (mikotoksin) üretebilirler.Bu mikotoksinlerin bazıları kanserojen özelliklere sahiptir. Bu maddeler gıdanın içine dağılırlar ve yüzeydeki küfler dikkatlice temizlense dahi, bu mikotoksinler gıdadan arındırılamaz. Bu nedenle, kesin olarak küf gelişmesini engelleyici etkin yöntemler gereklidir.

Natamisin Hücre zarında steroller ile, özellikle ergosterol ile birleşerek, hücrenin geçirgenlik mekanizmasını tahrip eder. Bu durumda hücreden katyon sızıntısı sebebiyle, hücre içerisindeki pH da hızlı bir düşme oluşur.

Natamisin, besin maddelerinde görülen tüm küf ve mayalara karşı çok etkilidir ve bunların bozulmasına neden olur. Bakterilere karşı herhangi bir etkinliği yoktur. Bu nedenle, et ve süt ürünlerindeki olgunlaşma aşamalarına herhangi bir tesiri olmaz.

Natamisin, diğer koruyucuların tersine, çok geniş bir pH aralığında (pH=3-9) aktivitesini korumaktadır. Bu özellikler, natamisin’in uygulamasının çeşitli besin işleme tekniklerine rahatlıkla uygulanabilmesini sağlamaktadır.

Kullanım Alanları:

Natamisin Gıda sektöründe koruyucu (küf ve maya önleyici) olarak kullanılmaktadır. Gıdaların bozulmasına neden olan bilinen tüm küf ve mayalara karşı etkilidir. Natamisin özellikle Peynirlerde ve Sosis ve sucuklarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bazı ülkelerde meyve suyu, şarap ve yoğurtlarda da kullanılmaktadır. Natamisin ürünlere püskürtme sistemi ile yada direkt ürün içine ilave edilerek kullanılabilir.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.