MS Hastalığı nedir? İşte MS Hastalığı hakkında bilinmeyenler

MS Hastalığı nedir? İşte MS Hastalığı hakkında bilinmeyenler
MS Hastalığı, çoğunlukla kuzey ülkelerinde daha sık görülmektedir. 100 binde 2 ila 200 arasında görülme sıklığı bulunan MS Hastalığı, beyin ve omuriliği olumsuz yönde etkilediği için gençlerde özürlülüğe yol açabilmektedir. Peki, MS Hastalığı tam olarak ne demektir ve belirtileri nelerdir? İşte, o konu hakkında bazı bilgiler

Genellikle kol ve bacaklarda güçsüzlük, karıncalanma, uyuşma gibi belirtilere sahip olan , dünyada çok seyrek görülen rahatsızlıklar arasında yer almaktadır. 4 farklı şekilde ortaya çıkabilen bu hastalığın kesin bir çözümü halen bulunamamıştır.

Beyin ve omuriliği olumsuz yönde etkileyen Multipl Skleroz’un gençlerde özürlülüğe de yol açabilen en önemli sinir sistemi hastalıklarından biri olduğunu dile getiren Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Göksel Somay ; ‘İskoçya, İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde daha yaygın görülen bu hastalık dünya genelinde yaklaşık 1 milyon kişiyi etkilemektedir. Hastalığın görülme sıklığı 100 binde 2-200 arasındadır. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmese de yapılan çalışmalar bağışıklık sistemini etkileyerek hastalık belirtilerinin ortaya çıktığını göstermiştir. Vücudun kendi bağışıklık sistemi, beyin, omurilik ve göz öfkelerinin sinir liflerini çevreleyen dokulara saldırır; beyin ve omurilikte sinir liflerini çevreleyen miyelin kılıfını etkiler. Hasarlı alanlarda sertleşmiş dokular oluşturarak ataklarla ya da ilerleyici olarak seyreder. Ayrıca genetik faktörler ve enfeksiyon başta olmak üzere çevresel faktörler de hastalığın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Hava sıcaklıklarındaki artış ve nem de hastalığın belirtilerini kötüleştirebilir’ şeklinde konuştu.

MS HASTALIĞININ BELİRTİLERİ

Kol ve bacaklarda güçsüzlük,
Çift görme ve/veya görme bulanıklığı,
Uyuşma, karıncalanma,
hissizlik gibi duysal belirtiler,
Baş dönmesi ve denge bozukluğu,
Sık ve az idrar yapma,
İdrara çıkarken zorluk gibi mesane problemleri,
Yorgunluk, halsizlik,
Konuşma bozukluğu,
Bellek, konsantrasyon, dikkat bozuklukları gibi bilişsel belirtiler,
Nadiren epileptik nöbet, baş sızısı, ileri düzeyde kognitif yıkım gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

MS HASTALIĞININ SEYRİ

Hastalığın birbirinden farklı seyirleri olabilir; ataklar ile seyredebileceği gibi bazı hastalarda ilerleyici özellikte seyir görülebilir. Ataklar enaz 24 saat devam eden yeni yakınma ve bulguların ortaya çıkmasıdır. Sıklıkla birkaç hafta sürebilir ve sonrasında kendi kendine ya da ilaç tedavisiyle büyük oranda ya da tamamen düzelir. Belli belirsiz bulgular ile seyreden ve herhangi bir özürlülüğe yol açmayan benign ya da iyi huylu MS şeklinde seyredenleri de olabilir. Hastalık 4 farklı şekilde seyredebilir. Bunlar:

Ataklarla seyreden MS: Akut atakları izleyen tam veya tama yakın düzelme dönemleri mevcut olan ve en çok görülen tiptir.

Sekonder progresif (SPMS): Atak ve iyileşmeler ile seyreden bir dönemin arkasından atak sayısının azaldığı lakin düzelmenin daha az olduğu, özürlülüğün giderek arttığı tablolardır.

Progresif-Relapsing MS: Başlangıçtan sonra ataklar yaşansa da sürekli bir ilerleme mevcuttur. 

Primer progresif (PPMS): Genellikle iyileşme kaydedilmeden, başlangıçtan sonra hastalığın ilerlemesiyle karakterize seyir gösteren tablodur. 

Benign MS: Ciddi hasarlar bırakmayan nadir ataklar ile karakterize ve MRG’de düşük lezyon yükünün saptandığı formdur. 

TEDAVİSİ NASILDIR?

Hastalığın kesin bir tedavisi olmamakla beraber atak tedavisiyle atak esnasında ortaya çıkan nörolojik bulguların düzeltilmesi, atakların önlenmesi, oluşan özürlülüklerin giderilmesi, rehabilitasyon ve destekleyici tedaviler şeklinde tedaviler yapılmaktadır. Atak döneminde yüksek doz kortizon tedavisi 3-10 gün süre ile uygulanabilir. Atağın sıklığı ve şiddetine göre tedavi içerikleri değişir. Sadece belirtiler ortaya çıktığında kas gevşeticiler, nöropatik ağrı tedavisi, mesane sorunları için tedavi, antidepresanlar kullanılır. Kaslarda aşırı kasılma ve bazı mesane sorunları gibi MS belirtilerinin tedavisinde botulinum toksini (Botox) kullanılabilir. İlaç tedavisinin yanı sıra gerekli durumlarda fizyoterapi yapılması çok yararlıdır. Hastaya has egzersizlerin düzenli ve programlı uygulanması sağlanmalıdır. MS’li pek çok hastanın normal ya da normale yakın bir ömür yaşadığını unutmamak gerekir. Kronik bir süreç olsa dahi uygun tedavilerin zamanında uygulanması, rehabilitasyon yaklaşımlarıyla maksimum düzeyde yarar sağlanır.

MS HASTALARINA GÜVENLİ EGZERSİZ İÇİN İPUÇLARI

Egzersize başlamadan önce kesinlikle ısınma hareketlerini yapın.
Günün en sıcak saatlerinde (10:00-02:00) egzersiz yapmayın.
Bol sıvı tüketin.
30 dakika boyunca çalışmayı planlıyorsanız, 10 dakikalık egzersiz seanslarıyla başlayın.
Yetersiz aydınlatmalı, kaygan zeminli yerlerde egzersiz yapmaktan kaçının.
Eğer denge problemi yaşıyorsanız kesinlikle destek alabileceğiniz bir alan oluşturun.
Vücudunuzun farkında olun. Egzersiz esnasında rahat hissetmiyorsanız, egzersizinizi hemen sonlandırın.
Yüzme, yoga gibi zevk aldığınız bir aktivite seçin. 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.