Meyan Kökü şerbeti nedir? Sağlık açısından çok faydalı

Meyan Kökü şerbeti nedir? Sağlık açısından çok yararlı
Meyan Kökü şerbeti, özellikle Güneydoğu’nun beğenilen gıdaları arasında yer alıyor. Doğunun kolası olarak da bilinen Meyan Kökü şerbeti, hazmı kolaylaştırması dolayısı ile Ramazan aylarının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Peki, Meyan Kökü şerbeti ne demektir ve yararları nelerdir? İşte, merak edilen bitki hakkında ayrıntılı bilgiler

Güneydoğu’nun doğal kolası olarak bilinen ve Ramazan sofralarının vazgeçilmez içeceği olan meyan kökü şerbeti, zorlu işlemlerin arkasından sofralara ulaşıyor. İlk kez içenleri ekşi tadı ile zorlayan şerbet, sağlık açısından yararlarının yanı sıra bölgedeki birçok insanın geçim kaynağı oluyor.

Fırat Nehri çevresinde yetişen meyan kökü, Güneydoğu’nun Şanlı Urfa, Kilis, Adıyaman, Mardin ve Gazi Antep gibi illerinde yoğun şekilde tüketiliyor. Susuzluğu çözmesinin yanı sıra hazmettirici, böbreklere iyi gelmesi ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmesi sebebiyle meyan kökü, bölgede ilk günden sonra Ramazan sofralarını süslüyor. Terleme, düşük tansiyon, isteksizlik, halsizlik, yorgunluk gibi hastalıklara da yararlı olan meyan şerbetinin böbrek taşlarına, idrar yollarına, mideye iyi geldiğini inanılması sebebiyle sıcak yaz günlerinin en fazla tüketilen içeceklerinde ilk sırayı alıyor. Dev kazanlarda kaynatılarak, varillerde demlenip, ahşap haznelerde damıtılarak elde edilen meyan şerbeti, içine bol oranda buz konularak tüketiliyor.

YAPIMI MEŞAKKATLİ TADI EKŞİ
Meyan şerbetinin yapımıysa gelen meyan kökleri içindeki çöplerin ayıklanmasıyla başlıyor. Tonlarca meyan arasından ayıklanan kökler, sabah namazı vakti, içi su dolu varillere konularak, demlemeye bırakılıyor. Sabah saat 10:00 sıralarında varillerden çıkarılan meyan köküyle şerbetiyse ahşap haznelere dökülerek, damıtılıyor. Gün boyu bir kaç kez tekrarlanan damıtma işlemi, iftar vaktine bir kaç saat kala başlayan poşetleme işlemiyle sona eriyor.

AİLELERİN GEÇİM KAYNAĞI OLUYOR
Kentte her köşebaşında dükkan ve seyyar tezgahlarda bulmanın mümkün olduğu meyan kökü şerbeti, sağlık açısından faydalarının yanı sıra aile bütçesine de büyük destek veriyor. Hazır şerbeti satan satıcı ve işletmeciler kadar, meyan kökünü ayıklanarak, şerbete dönüştürülmesine kadarki süreçlerde de birçok kişi ekmek parası kazanıyor.

KADINLAR DAHA FAZLA MESAİ HARCIYOR
Gazi Antep’in yanı sıra Şanlı Urfa, Kilis, Diyarbakır, Mardin, Adıyaman gibi Güneydoğu’nun tamamında yaygın olarak bilinen ve tüketilen meyan kökü şerbeti özellikle Ramazan’da bayanlar için geçim kaynağı oluyor. Yaz boyunca tüketilen meyan şerbetini poşetleme yapan bayanlar, bütçelerine katkı sağlıyor.

MEYAN STOKLARI DOLDU
Gazi Antep’in meşhur meyan şerbetçisi Halil Gezer isteği yetiştirmek için şerbeti poşetlere doldurup iftar saatine yakın sattıklarını ifade etti. Yoğun ilgi sebebiyle Ramazan ayında stokları doldurduklarını anlatan Gezer, “Bir ton meyan kökü alıyoruz ve bunların iyisi ve kötüsünü ayırıyoruz elimizde 350 kilogram kadar bir kök kalır. Odan sonra bu kökler ezilir, bizim meyan şerbetinde katkı olarak yalnızca tarçın var. Ramazan’a 3 gün kala stoğumuzu hazırlarız, çünkü ramazan içinde bunu hemen alıp kullanma şansımız yok. Bir çok işlemden geçtiği için stoklamamız gerekiyor. Şu anda tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Kadınlarımız paketleme işi yapıyor. Müşteriler öğleden sonra gelmeye başlıyor” dedi.

Meyan Kökü şerbeti nedir? Sağlık açısından çok faydalı

Meyan Kökü Faydaları Ve Şerbeti

Meyan Kökü Faydaları Ve Şerbeti

Meyan Kökü Şerbetini Eksik Etmeyin

Meyan Kökü Şerbetini Eksik Etmeyin

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.