Mergen nedir? Diriliş Ertuğrul Mergen kimdir?

Mergen nedir? Diriliş Ertuğrul Mergen kimdir?
Mergen karakteriyle Diriliş Ertuğrul yeni bölümüne giriş yapacak olan Ali Buhara Mete araştırılan adlar arasında yer almaya devam ediliyor. Türk-Altay mitolojisinde önemli bir mana taşıyan Mergen, akıl tanrısı manasına gelmektedir. Peki, Mergen karakterine can veren Ali Buhara Mete kimdir? İşte, Mergen sözcüğünün anlamı ve ayrıntılı bilgiler

Mergen, Diriliş Ertuğrul dizisi ile birlikte araştırılan konular arasında yer almaya başladı. Diriliş Ertuğrul dizisine Mergen karakteriyle dahil olan Ali Buhara Mete, günün araştırılan konusu oldu. Peki, Mergen ismi ile araştırılan Ali Buhara Mete kimdir kaç yaşındadır? İşte, o isim hakkında ayrıntılı bilgiler

MERGEN NEDİR?

Mergen Han, Türk ve Altay mitolojisinde Akıl Tanrısı manasına gelmektedir. Pergen Han olarak da bilinir. Her şeyi bilir. Aklı ve zekayı temsil eder. Göğün yedinci katında oturur. Bilgelik sahibidir. Her şeyi bildiği için herşeye gücü yeter. Oku ve yayı vardır. Bilgeliği ile attığı ok hedefini şaşırmaz. İnsanlara bilgelik verir. Bilimi ve felsefeyi simgeler. Tanrı Kayra Han’ın oğlu olarak kabul edilir. Mergen, ayrıca masal ve efsane kahramanlarında bir unvan olarak kullanılır; Kan Mergen, Ay Mergen, Kartaga Mergen, Südey Mergen gibi.

(Ber/Per/Mer) kökünden türemiştir. Okçu, nişancı, kahraman demektir. Moğolcada bilge, deha manasına gelir. Mançu dilinde de birebir aynı biçimde Mergen olarak yer alır.

MERGEN KARAKTERİNE CAN VEREN ALİ BUHARA METE KİMDİR?

Ali Buhara Mete, 20 Şubat 1983 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Babası Ömer Lütfi Mete’ydi. İstanbul Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümünde üniversite eğitimi aldı. 1995’te, Ömer Lütfi Mete’nin yönetmenliğini üstlendiği ve TGRT’de yayınlanan Ortaklar dizinde rol alarak oyunculuk kariyerine başladı. İlk önemli dizi rolünü 2012’de, Kurtlar Vadisi Pusu‘da Kamu Güvenlik Teşkilatı’nın başındaki Akif karakterini canlandırarak elde etti. Çekimleri devam eden Posta Kutusu adlı beyaz perde filminde ilk beyaz perde deneyimini yaşayacaktır. Filmin senaryosu da Mete tarafından yazılmıştır.

Yıl İsim Karakter Notlar
1995 Ortaklar Şener Dizi
2005 Yolun Sonu Tarık Dizi
2007 Eşref Saati Mete Dizi
2010 Halil İbrahim Sofrası Şener Dizi
2011 Bir Kadın Tanıdım Hüseyin Dizi
2012-2015 Kurtlar Vadisi Pusu Akif Dizi
2017 Sevda Kuşun Kanadında Mete Dizi

Mergen nedir? Diriliş Ertuğrul Mergen kimdir?

Diriliş Ertuğrul Daki Mergen Kimdir Şamanizm De Mergen Nedir

Diriliş Ertuğrul Daki Mergen Kimdir Şamanizm De Mergen Nedir

Bu Sefer Ertuğrul U Öldürmeye And Içmiştir Kurduğu Ekipte Herkesin Farklı Görevleri Vardır Bunlardan Biri De Mergen Dir
Bu Sefer Ertuğrul U Öldürmeye And Içmiştir Kurduğu Ekipte Herkesin Farklı Görevleri Vardır Bunlardan Biri De Mergen Dir

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.