Mereng nedir, nasıl yapılır?

Mereng ne demektir, nasıl yapılır?
Mereng, çoğunlukla meyve, dondurma ve pastalarla servis edilir. Rus balet Anna Pavlova’nın adına ithafen kremalı meyveli mereng tatlısı da dünya genelinde ‘Pavlova’ diye bilinir. Peki, mereng, nasıl yapılır?

, yumurta akı ve pudra şekerinden yapılan bir köpük kurabiye türüdür. Fransızcası “baiser” olup manası öpücüktür. İsviçre ve Fransa’da “meringue” olarak da bilinir. 100 derecede ısıtılmış fırında 1-2 saat arasında âdeta kurutularak yapılır.

MERENG ÇEŞİTLERİ

Soğuk çırpılmış beze: Yumurta akı katı hale gelinceye kadar çırpılır, içine yumurta başına 50g pudra şekeri ekledikten sonra çırpılmaya devam edilir. Bir kaşığın ya da form vericinin yardımı ile yağlanmış tepsiye koyulur ve fırına verilir.

Ilık çırpılmış beze: Yapılışı soğuk çırpılmış bezeye çok benzer, lakin yumurta akı köpük köpük hale gelmeye başlar başlamaz kap 50 °C’lik su banyosu içine koyulur ve bunun içerisinde çırpmaya devam edilir. Suyun kaynamaması püf noktasıdır. Pudra şekeri ilave edilir ve yine bir kaşığın yardımı ile tepsiye yerleştirildikten sonra fırınlanır.

Sıcak çırpılmış beze: Bu beze türüne ‘İtalyan Bezesi’ de denir. Yapılışı çok zor olduğundan daha çok pastahanelerde yapılır. Zira yumurta akı çırpılırken içine sıvı haline getirilmiş sıcak şeker akıtılır. Böylece bezeler piştikten sonra çok katı bir hal alırlar.

Pavlova tarifi

?

Mereng için yalnızca 3 malzeme yeterlidir. Bu tarif dört yumurta akı ve bir bardak pudra gerektirir. Şekeri ekledikçe, karışım kalın, parlak ve yapışkan hale gelecektir.

Malzemeler:

4 adet yumurta akı
1 su bardağı pudra şekeri
1/4 çay kaşığı tuz

Yumurta akını çırpma kasesine alın ve yüksek devirde çırpın. Yumurtalar köpük kıvamını aldığında azar azar pudra şekerini ilave edin. Tüm şekeri bitip karışım krem şanti kıvamı alınca mikseri durdurdun. Hazırladığınız sıkma torbasına karışımı doldurun ve yağlı kağıt serdiğiniz tepsiye dilediğiniz şekillerde sıkın.
100 dereceye ısıttığınız fırında 40-60 dakika arasında pişirin. Soğuyan merengleri isterseniz tek başına isterseniz de pasta ile tüketin.

Beze tarifi Frambuazlı Beze Pasta | Mucize LezzetlerMucize Lezzetler’in bugünkü menüsünde Frambuazlı Beze Pasta var! Gülçin Çavdarcı’nın enfes tarifiyle sizlerle…daha fazla video için

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.