Lohusa şerbeti nasıl yapılır?

Lohusa şerbeti nasıl yapılır?
Lohusa şerbeti, Osmanlı’dan bugüne süregelen bir gelenek. Kadınlar yeni doğum yaptıklarında tebrik etmeye gelen misafirlere ikram edilen tatlı ve baharlı bir içecek olan lohusa şerbetinin anne sütünü arttırdığı da söyleniyor. Peki lohusa şerbeti nasıl yapılır? Merak ettiğiniz herşey içeriğimizde…

için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

3 litre su
6 su bardağı şeker
300 gram lohusa şekeri
20-25 adet karanfil
6 adet çubuk tarçın
2-3 adet kuru zencefil

Suyu tencereye alın. İçine şekeri ve lohusa şekerini ilave edin. Çubuk tarçınları ikiye bölün. Karanfil ve zencefille beraber bir tülbende sarıp tencereye ilave edin ve altını açıp pişirmeye başlayın.

Kaynama noktasına gelince altını kısıp 20 dakika daha pişirin. Lohusa şerbetiniz hazır.

11Baharatların tazeliğini bu yöntemlerle koruyun!

Ancak bu hali ile çok tatlı olan lohusa şerbetini servis ederken sıcak veya soğuk su ekleyip seyrelterek içilmesi daha doğrudur. Bunu yapacaksanız şerbet ve su oranı bire bir olmalı.

Lohusa şerbeti çoğunlukla yanında kuruyemişlerle servis edilir.

LOHUSA ŞERBETİNİN FAYDALARI

Lohusa şerbeti annenin sütünün miktarını arttırır ve daha lezzetli olmasını sağlar. İçindeki tarçın sayesinde annenin kan şekerini düzenler ve tatlı dileğini bastırır. İçinde bulunan baharatlar içenin midesini rahatlattığı gibi bebeğin gazını da önler.

Çay 101Çay deyip geçmemek gerek… Çay nasıl demlenir? Çay tadını neler etkiler? Çayın suyu nasıl olmalıdır? Çay demlenmeden önce ne yapılmalıdır? Bu soruların yanıtları videomuzda…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.