Kulak çınlaması neden olur?

Kulak çınlaması neden olur?
Kulak çınlaması, kulağın tıkanmasına yol açan basit nedenlerden kulakla alakalı enfeksiyon ve tümörlere kadar geniş yelpazede bir çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Kulak çınlaması zannedildiği kadar basit bir vaka değil tersine ciddi hastalıkların habercisi olabilir. Peki, kulak çınlaması neden olur?

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İbrahim Engin Çekin, kulak çınlamasında kulakla ilişkili nedenlerin daha yaygın olduğunu, bu durumun kulağın tıkanmasına yol açan basit nedenlerden kulakla alakalı enfeksiyon ve tümörlere kadar geniş bir yelpazede ortaya çıkabileceğini belirterek, “Çınlamanın nedeni her ne kadar çoğunlukla basit nedenler olsa dahi bu durum bazan daha ciddi hastalıklara işaret edebilir veya bu hastalıkların ilk bulgusu olabilir.” şeklinde konuştu. İşte, kulak çınlamaları hakkında bilinmesi gerekenler…

Prof. Dr. Çekin, yaptığı açıklamada, vücut dışından hiç bir ses ya da uyarı gelmediği halde, duyulan çınlama, uğultu, şırıltı, düdük sesi gibi her türlü sese veya tıp dilindeki adı ile “tinnitus” denildiğini ifade etti.

Sesin bir ya da her iki kulakta veya kafanın herhangi bir yerinde ara ara veya sürekli duyulabileceğini aktaran Çekin, tinnitusun, muayene esnasındaki tesbite göre kabaca iki ana sınıf durumunda değerlendirilebildiğini ifade etti.

Çekin, “objektif tinnitusun” başkaları tarafından da duyulabildiğini, “subjektif tinnitusun” ise yalnızca hasta tarafından duyulduğunu ifade ederek, şu bilgileri verdi:

“Objektif tinnitusta mekanik olarak ses çıkaran bir kaynak olduğundan, sıra dışı bir kas aktivitesi, kan akımının artış göstermesi ya da damarsal bir yapının duyma organına yakın hale gelip kan akımının duyulması veya birtakım hareket-sürtünme sesleri gibi durumlar kulak çınlamasının kaynağı olabilir. Subjektif tinnitustaysa altta yatan mekanizma net değildir lakin çoğunlukla eşlik eden bir duyma kaybı mevcuttur ve duyma organına ait bir hasar bahis konusu olabilir. Kulak çınlaması şikayeti olan hastaların büyük çoğunluğunda subjektif olan tip mevcuttur. Subjektif olan veya gerçekte olmayan sanal çınlama sesinin nedenini bulmak daha zordur. Çünkü nedenler kulağa ve ilişkili organlara ait olabileceği gibi, kulak dışındaki nörolojik ya da sistemik hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.”

KULAK ÇINLAMASI NEDEN OLUR?

Prof. Dr. İbrahim Engin Çekin, bazan kişinin psikolojik durumu ya da kullandığı ilaçların da bu duruma neden olabileceğini dile getirerek, “Genel olarak kulak çınlamasında kulakla ilişkili nedenler daha yaygındır. Bu nedenler kulağın tıkanmasına yol açan basit nedenlerden kulakla alakalı enfeksiyon ve tümörlere kadar geniş bir yelpazede ortaya çıkar. Çınlamanın nedeni her ne kadar çoğunlukla basit nedenler olsa dahi bu durum bazan daha ciddi hastalıklara işaret edebilir veya bu hastalıkların ilk bulgusu olabilir.” şeklinde konuştu.

Şeker, fizyolojik yaşlanma sürecinin de belirli bir ölçüye kadar çınlamaya yol açabildiğini belirten Çekin, tiroit bezi fonksiyonlarındaki bozukluklar ve bazı önemli vitamin-mineral eksikliklerinin de soruna neden olabileceğini vurguladı.

Çekin, nörolojik hastalıklardan Multipl Skleroz ve bazı kafa içi tümörlerinde de kulak çınlamasının, eşlik eden duyma kaybıyla birlikte ilk bulgulardan olabileceğine dikkati çekerek, şu bilgileri verdi:

“Kulak çınlaması ileri yaşlarda yaygın bir şikayet olduğundan etkilediği hastalar tarafından doğal bir bulgu olarak kabul edilebilir ve hasta tarafından doktora başvurma nedeni olarak görülmeyebilir. Bu semptomun ön planda olması nedeniyle duyma kaybı gibi diğer önemli semptomlar doktor tarafından da göz ardı edilebilir ya da sorgulanmayabilir. Ancak kulak çınlaması olan bir kişide kesinlikle işitme kaybını da sorgulamak ve araştırmak gerekmektedir. Çünkü özellikle rahatsız edici kulak çınlaması ve duyma kaybı beraberliği önemli sonuçlar doğurabilecek hastalıkların araştırılmasını mecburi kılar.”

İbrahim Engin Çekin, çınlamanın çoğunlukla yaşamı tehdit etmeyen bir sebebe bağlı olsa dahi işitme kaybının varlığı ve derecesi ile birlikte sorgulanması ve sorunun önemli hastalıkların da belirtisi olabileceğinin unutulmaması gerektiğini ifade etti.

Uzun devam eden tek ya da çift taraflı kulak çınlaması durumunda bir uzmanına başvurmanın önemine değinen Çekin, bunun kötü gelişmelerin önlenmesini sağlayabilecek en önemli adım olduğunu kaydetti.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.