Kriz SMSC nedir? Turkcell hatlarda bir garip mesaj

Kriz SMSC nedir? Turkcell hatlarda bir garip mesaj
3 Mayıs akşamı Turkcell hatlı telefonlara gelen Kriz SMSC başlıklı bir SMS kafaları karıştırdı. Mesajın içeriğiyse şöyle: Bu mesaj Kriz SMSC platformu tarafından gönderilmiştir. B002″. Ancak bu mesajın içeriğini anlayamayan bir çok kullanıcının kafası hayli karışmış durumda. Teknik bir hatadan dolayı Turkcell hatların bazılarına geldiği sanılan Kriz SMSC SMS’ini gören kullanıcılar ne olduğunu anlamak için Google’da yoğun bir arama yapıyor. Peki ne demektir Kriz SMSC?

Dün akşam saatlerinde Türkiye genelinde Turkcell hatlarının bazılarına gelen Kriz SMSC başlıklı bir SMS kafaları fena halde karıştırdı. “Bu mesaj Kriz SMSC platformu tarafından gönderilmiştir.” açıklaması vardı. Platforma dair resmi bir açıklama yok; lakin bu sistemin kaynağı Defne Telekomünikasyon. Defne Telekomünikasyon firmasının Acil SMSC ürünü, yeni program teknolojileriyle çok yüksek kapasitelere ulaşma olanağı sunuyor. Uygulanan yeni geliştirmeler ve platform optimizasyonlarıyla yaklaşık olarak 80 milyon aboneye SMS gönderimi gerçekleştirebiliyor. 

Bu sayede mobil operatörler özellikle, afet, kriz ve acil durumlarda tüm abonelerine bilgi verme ve uyarı mesajlarını anında gönderebiliyor. Bu sistemin bölgesel bir acil durumda yalnızca o bölgedeki aboneleri haberdar etme opsiyonu da bulunuyor. Bu durumda da mobil operatörlerin hizmetine Cell Broadcast ürününü sunuluyor. CellBoadcast ile mobil operatörler istenen bölgedeki abonelere, şebekeye bağlı kalmadan baz istasyonları aracılığı ile bilgilendirme mesajlarını güvenilir ve hızlı bir şekilde yayınlayabiliyor.

Turkcell, Turk Telekom ve Vodafone gibi operatörler, acil durumlarda SMSC platformunu kullanabiliyor. Son günlerde gelen “Bu mesaj Kriz SMSC platformu tarafından gönderilmiştir. B002” mesajın şimdilik test maksatlı iletildiği düşünülüyor. Umarız operatörler SMSChakkında yakında bir açıklama yapar ve halkın panik yapmasının önüne geçer.

Güncelleme: Operatörler dün yaşanan vaka ile alakalı “03.05.2018 tarihinde teknik bir sorun nedeni ile KrizSMSC adi altinda gonderdigimiz smsi dikkate almamanizi rica ederiz. Anlayisiniz icin tesekkur ederiz.” açıklamasında bulundu.

Kriz SMSC nedir? Turkcell hatlarda bir garip mesaj

Kriz Smsc Platformu Nedir Donanım Günlüğü

Kriz Smsc Platformu Nedir Donanım Günlüğü

Galaxy S Mesaj Uygulaması Ilginç Bir Özelliğe Sahip

Galaxy S Mesaj Uygulaması Ilginç Bir Özelliğe Sahip

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.