KOBİ nedir? KOBİ olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?

KOBİ nedir? KOBİ olup olmadığınızı nasıl anlarsınız?
KOBİ değer kredisi ayrıntılarının belli olması arkasından farklı soru işaretleri gündeme geldi. En çok araştırılan konulardan bir tanesi de KOBİ’nin tanımı oldu. Kosgeb’in ‘KOBİ miyim’ uygulamasıyla firmalarınızın bu kapsama girip girmediğini öğrenebilirsiniz. Peki, KOBİ nedir?

2018 senesinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, AB Bakanlığı, Kamu Gözetimi, Muhasebe ve Denetim Standartları Kurumu, TÜİK, , TESK ve Birliğimizin katılımı ile gerçekleştirilen bir dizi toplantı sonucunda KOBİ’nin tanımlaması yeniden yapılmıştı. Değişiklikten önce bir işletmenin KOBİ olarak tanımlanması için, senelik net satış hasılatı ya da mali bilançosu üst sınırının 40 milyon lira olması gerekiyordu.

Yeni yönetmelikle KOBİ, “250 kişiden az senelik çalışan isdihdam eden ve senelik net satış hasılatı veya mali bilançosu 125 milyon lirayı aşmayan ve yönetmelikte mikro işletme, küçük işletme ve orta büyüklükteki işletme olarak sınıflandırılan hesaplı birimler.” olarak tanımlandı.
Yönetmelikteki değişiklikle KOBİ’ler şöyle sınıflandırıldı:

“- Mikro işletme: 10 kişiden az senelik çalışan isdihdam eden ve senelik net satış hasılatı ya da mali bilançosundan herhangi biri 3 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
– Küçük işletme: 50 kişiden az senelik çalışan isdihdam eden ve senelik net satış hasılatı ya da mali bilançosundan herhangi biri 25 milyon lirayı aşmayan işletmeler.
– Orta büyüklükteki işletme: 250 kişiden az senelik çalışan isdihdam eden ve senelik net satış hasılatı ya da mali bilançosundan herhangi biri 125 milyon lirayı aşmayan işletmeler.”

? UYGULAMASI

İşletmenizin hangi sınıfa girdiğini bilmiyor ve işletmenizin KOBİ olup olmadığını belirlemek istiyorsanız https://www.kosgeb.gov.tr/ adresinden yararlanabilirsiniz. KOBİ Bilgi Sitesinde (www.kobi.org.tr) yer alan “Ben KOBİ Miyim?” uygulamasıyla firmalarınızın KOBİ tanımı kapsamına girip girmediklerini öğrenebilirsiniz.

KOBİ MİYİM? UYGULAMASI İÇİN TIKLAYIN

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.