Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır? İşte püf noktaları ve tarifi

Kırmızı lahana turşusu nasıl yapılır? İşte püf noktaları ve tarifi
Tam bir antioksidan deposu olan sağlıklı mor sebzelerin en güzellerinden kırmızı lahana sofralarımızda yaz kış bulunması gereken lezzetlerden. Özellikle kış aylarında kırmızı lahana salatalarımızın olmazsa olmazlarından. Kırmızı lahanayı turşu haline getirip buzdolabınızda uzun süre saklayabilir, böylelikle hem israftan kaçınabilir hem de kırmızı lahananın lezzetine lezzet katabilirsiniz. İşte pratik ve hesaplı kırmızı lahana turşusunun yapılışı ve püf noktaları…

Öncelikle püf noktaları ile işe başlayalım. Bu noktalara dikkat ettiğiniz taktirde, lokantalarda servis edilen biçimi ile nefis bir elde edebilirsiniz.

Yapmanız gereken ilk şey, lahanalarınızı ince ince kıydıktan sonra tuzla ovmaktır. Bu işlem lahanalarınızı yumuşatır. Lahanaları ovmak için sofra tuzu kullanabileceğiniz gibi kaya tuzu da kullanabilirsiniz.

Turşuyu yaparken limon suyu, limon tuzu veya sirke kullanabilirsiniz. Sirkeli turşu daha hızlı olur lakin limonlu turşu daha uzun süre dayanır. Turşunuzu yaptıktan sonra buzdolabında veya kiler gibi güneş görmeyen soğuk bir yerde saklamanız da turşunuzun ömrünü uzatacaktır.

21İyi turşunun püf noktalarını işin ustasından öğrendik

Gelelim turşunun yapılışına… Kırmızı lahana turşusu için ihtiyacınız olan malzemeler şöyle:

1 orta boy kırmızı lahana
1 tatlı kaşığı tuz
1 su bardağı su
1 su bardağı üzüm sirkesi
1 tatlı kaşığı limon tuzu

Lahanayı ince ince doğrayıp 1 tatlı kaşığı tuz ile oyun ve 10 dakika bekletin. Ardından durulamadan kavanozlara alın ve bastırarak yerleştirin.

1 su bardağı üzüm sirkesini 1 su bardağı su ve 1 tatlı kaşığı limon tuzuyla karıştırın ve bu karışımı lahanaların üstüne dökün. Kapağını kapatıp 3-4 gün buzdolabında bekletin. Ardından çıkarıp yiyebilirsiniz, turşunuz hazırdır.

 

TURŞU YAPARKEN ÇOK İŞİNİZE YARAYACAK PÜF NOKTALARI

Turşu 101Lezzetli turşu nasıl yapılır? Turşu hangi sıcaklıkta saklanmalıdır? Turşunun salamura suyu nasıl hazırlanmalı? Turşunun tuz oranı nasıl olmalı? Turşu cam kavanozda mı saklanmalı? Bu soruların yanıtları videomuzda…daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.