Kırım Kongo kanamalı ateşi nedir?

Kırım Kongo kanamalı ateşi nedir?
Kırım kongo kanamalı ateşi toplum arasında bilinen adı ile kene ısırması, yeniden gündeme geldi. Türkiye’nin bir çok yerinde özellikle kırsal kesimde yaşanan ölümler arkasından ‘Kırım-Kongo kanamalı ateşi nedir?’ soruları araştırma konusu oldu. İşte Kırım-Kongo kanamalı ateşiyle ilgili bilinmesi gerekenler!

Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA ya da Kırım-Kongo Hemorajik Ateş, KKHA) keneler yolu ile bulaşan, zoonotik enfeksiyona yol açan bir viral hastalıktır.
Evcil ve yabani hayvanların yanı sıra insanlara da bulaşabilir. Özellikle Doğu ve Batı Afrika’da yaygın olan patojenik virüs Bunyaviridae ailesinin Nairovirüs grubuna bağlı bir RNA virüsüdür. Enfekte olmuş memelilerde klinik hastalık seyrek de olsa, insanlarda çoğunlukla ağır geçer ve mortalite oranı %30’dur.
Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA), keneler tarafından taşınan Bunyaviridae ailesine bağlı Nairovirüs grubuna ait bir RNA virüsü ile oluşan ateş, halsizlik, iştahsızlık, kas sızısı, baş sızısı, bulantı, kusma, ishal ve ağır vakalarda kanama gibi bulgular ile seyrederek ölümlere neden olabilir. Endemik bölgelerde virüs keneler yolu ile bulaştığı için özellikle ziraat ve hayvancılık ile uğraşan kişiler yüksek risk grubundadır.

Sendromun insanlardaki sporadik enfeksiyonu genellikle Hyalomma kenesinin ısırığı sebebiyle olur. Yine de hastalığı bulaştırabildiği bilinen 30 kene türü mevcuttur. Sığır, koyun ve keçi gibi çiftlik hayvanlarının yanı sıra, tilki gibi yabani hayvanlarda da etken virüse rastlanmıştır. Ayrıca kuşlara ve küçük memelilere de bulaşabilir. Afrika-Avrupa arasında göç yolu bulunan bazı kuşlarda virüse rastlanması kuşların virüsün kıtalararası geçişini sağlamış olabileceği fikrini doğurmuştur.

Enfekte çiftlik hayvanlarının etinin işlenmesi ya da yenmesi sonucu insanlarda ortaya çıkabilir. Ayrıca enfekte olmuş kan ve kusmukla temasa geçmiş sağlık (hizmeti) çalışanlarında da görülmüştür. Nozokomiyal yol bilinen bir bulaşma yoludur. İnsanlara bulaşmasının yaygın bir yolu da kene ısırığıdır. Bunların dışında enfekte hastalarla temas da bulaşmada önemli bir etkendir.

Kırım Kongo kanamalı ateşi nedir?

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Ne Türk Aşısı · Tüm Türkiye Ye Yayıldı Kentte Ölümcül

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.