Keratin nedir? Faydaları nelerdir?

Keratin nedir? Faydaları nelerdir?
Keratin nedir sorusu bir çok kişi tarafından en fazla merak edilen ve araştırılan konular arasında yer almaya devam ediyor. Keratin saç, tırnak ve diş minelerinde bulunan çok güçlü bir protein olarak biliniyor ve keratin bakımı saçlarda oldukça güzel bir …

Keratin tüm insanların derisinde, tırnaklarında, dişlerinde ve saçlarında bulunan bir maddedir. Dayanıklılığı artırır. Saçlarımıza çeşitli işlemler uyguladıkça mesela sürekli boya yaptırmak, saç rengini açtırmak ya da sürekli fön, maşa, düzleştirici gibi işlemler uygulamak saçta doğal olarak bulunan keratin miktarını azaltıyor. Saçın canlı ve düzgün görünmesini sağlayan keratin maddesi azaldıkça saçlarımız birbirine çok daha kolay dolaşmaya başlıyor, mat ve kuru görünmeye başlıyor. Uzmanlar bunun içerisinde çözüm buldu ve keratin bakımı geliştirdi. 

Özellikle saç güzelliği ile ve saç bakımı ile ekstradan ilgilenen bireylerin saçlarında oluşacak ciddi problemleri için acil ve kökten çözüm kaynağı olan keratin uygulaması, saç uzmanlarının yaptıkları başarılı işlemlerle ve sonrasında bakımın devam edebilmesi için keratin şampuanlarının kullanılması ile halledilebilecek çok basit bit işlemdir. Bu kadar basit olmasına karşın oldukça etkili ve güzel sonuçlar vermesi de bayanlar için vazgeçilmez bir saç bakım uygulaması olarak görülmesine yol açmaktadır.

Keratinin yararları nelerdir?

Saçlara keratinli bakım yapılmasının temel maksadı, zaten saç yapısının da temelini oluşturan öğenin keratin olmasından dolayı yıpranmış, incelmiş, bakımsız görünen, sağlığını tamamiyle yitirmiş saçlara bu temel bazı uygulayarak yıpranmış kısımları keratin dolgusu ile doldurmak üstüne bir uygulama yapılmaktadır. Keratin uygulanan saçlar yapılan bakımdan sonra hem daha ışıltılı, hem daha gür hem de daha hacimli ve hoş bir yapıya bürünebilmektedirler.

Keratinin uygulanma süresi ve sıklığı tamamiyle uygulanacak olan saçların bakıma ne kadar ihtiyaç duyduğu ile ilgilidir. Kuru ve kırık saçların üstüne uygulanması gereken keratin süreçleri farklı olabilecekken, daha az yıpranmış ve erken müdahale edilmiş saçların üstüne uygulanması gereken keratin süreçleri doğal olarak birbirinden farklı olacaktır. Keratin uygulamasının ilk ortaya çıktığı dönemlerde bu uygulamanın yapılmasının ana maksadı, saçlarına bakım yaptırmaya gelen bayanların aslen saçlarını kestirmekten kaçınması ve kestirmesi gereken yerleri bakım yaptırarak kurtarmaya çalışması esasına dayanmaktadır.

Zamanla yapılan bu uygulamanın her ne kadar saçlara iyi geldiği düşünülse de aslında saçların hava almasını engelleyerek daha da kötü şartlara sahip olmasını sağladığı fark edilince keratin uygulamasının mümkün olduğunca kesim görmüş olması gereken uzunlukta olan saçlar için kullanılması uygun görülmüştür.

 

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.