Kelebek hastalığı nedir? Hastalığın tedavisi mümkün mü?

Kelebek hastalığı nedir? Hastalığın tedavisi mümkün mü?
Epidermolozis bülloza olarak bilinen kelebek hastalığı deride ve ağız içerisinde oluşan içi su dolu kabarcıklar olarak tanımlanıyor. Çocuklarda oldukça yaygın olarak görülen kelebek hastalığının tedavisi merak ediliyor. Peki, Kelebek hastalığı nedir? Hasta…

Epidermolozis bülloza (Epidermolysis bullosa) ya da kelebek hastalığı olarak bilinen deride ve mukozada (ağız içi, genital bölge, anal bölge, göz, burun, nefes yolu, yemek borusu) gibi vücut bölgelerinde içi su dolu kabarcıklar (bül) oluşumuyla kendini gösteren bir hastalıktır.

İçi su dolu kabarcıklar (büller) çoğunlukla o bölgeye uygulanan (bası, çarpma, dokunma gibi benzer durumlardan) sonra ortaya çıkar. Epidermolozis bülloza çoğunlukla genetik bir hastalıktır. Bu hastalık bazan akraba evliliği veya diğer sebeplere bağlı ve benzer hastalıklar şeklinde de görülür.

KELEBEK HASTALIĞININ TEDAVİSİ MÜMKÜN MÜ?

Hastalık deriyi deri altına bağlayan yapıları oluşturan liflerdeki maddelerin bazılarının eksik yapımına bağlı gelişir. Bu bağlar çok hafif bir darbeyle kopar ve deri altında oluşan boşluğa çevre dokulardan sıvı sızarak bül gelişimine neden olur. Hastalık kalıtsal olduğundan kişinin yaşamı boyunca devam eder. Epidermolozis bülloza tedavisinde halen kalıcı bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.