Karne notlarını değiştirmişti! Nasıl yaptığı ortaya çıktı

Karne notlarını değiştirmişti! Nasıl yaptığı ortaya çıktı
DİYARBAKIR’da, karne notlarını değiştirip, devamsızlık yaptığı günleri silen 10’uncu sınıf talebesi S.Ş.M.’nin, öğretmenine ait şahsi şifreyi kullanarak, e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne girdiği belirlendi. Gözaltına alınan S.Ş.M., ifadesinin arkasından serbest bırakıldı.

Türk Telekom Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 10’uncu sınıf talebesi S.Ş.M., ‘nın e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne girip, notlarını 20’şer puan yükseltip, okula devamsızlık yaptığı 59 olan gün sayısını da 9’a indirdi. Okul yönetimi, notların değiştiğini fark etmesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sistemde hata olabileceği yönünde bilgi verdi. Bunun üstüne Milli Eğitim Bakanlığı Siber Olaylara Müdahale Ekibi (SOME), e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’nin veritabanı üstünde inceleme yaptı. Ancak herhangi bir soruna rastlamadı. Öğrencinin karne notları ve devamsızlıkları, öğretmenlerin kayıtlarına göre düzeltildi.

S.Ş.M.’nin notlarıyla devamsızlık gün sayısının bir kez daha değişmesi üstüne, okul yönetimi polise bilgi verdi. Siber Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, talebenin verilerinin değiştirildiği bilgisayarın IP adresine ulaştı. Sistemdeki verileri değiştiren kişinin, notları ve devamsızlık günleri değiştirilen talebe S.Ş.M. olduğu belirlendi. Polis, talebe S.Ş.M.’yi dün evinde gözaltına aldı. Yapılan araştırma sonunda talebenin, öğretmenine ait şahsi şifre ile e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi’ne girdiği ve notlarıyla devamsızlık günlerinde değişiklik yaptığı ortaya çıktı. İfadesi alınan S.Ş.M. serbest bırakıldı.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

Son 24 saatte ne oldu? (19.01.2019) daha fazla video için

Favori Sosyal Medya Hesabın Hangisi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.